زیبایی و آرایشی

کرم ضد آفتاب دوران بارداری؛ آیا لازم است از کرم ضد آفتاب در دوران بارداری استفاده کنیم؟

کرم ضد آفتاب دوران بارداری، با مواد مخصوص ساخته شده است تا در دوران حاملگی بتوانید بدون استرس و نگرانی از آن استفاده کنید

بسیاری از زنان هنگام بارداری به علت تغییرات هورمونی به لک‌های پوستی دچار می‌شوند. این لک‌های پوستی برای برخی از بانوان باردار احساس ناخوشایند می‌دهد. همچنین به علت قرارگرفتن در معرض نور خورشید لک‌های پوستی تشدید می‌شوند. زنان باردار به‌خاطر اینکه نگران هستند مواد تشکیل‌دهنده کرم ضدآفتاب به جنینشان آسیب وارد کند، از مصرف ضدآفتاب خودداری می‌کنند. آیا زنان باردار می‌توانند از کرم ضد آفتاب برای دوران بارداری استفاده کنند؟  آیا لازم است در این دوره کرم ضدآفتاب به کار ببرند؟

البته بانوان باردار حق دارند نگران استفاده از محصولات آرایشی مثل ضدآفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها باشند. زیرا برخی از مواد شیمیایی به‌کاررفته در محصولات آرایشی بر رشد جنین تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین زنان باردار بهتر است برای مصرف آنها با متخصصین مشورت و بهترین کرم ضدآفتاب خود را انتخاب کنند.

زنان باردار نیز باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند

اگر در دوران بارداری هستید حتماً باید از ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب دوران بارداری شما را از پیری زودرس، چین‌وچروک و لک‌های تیره پوستی مراقبت می‌کند. متأسفانه در دوران بارداری به‌خصوص در ماه‌های اولیه بارداری به علت تغییرات هورمونی پوست شما نسبت به مضرات خورشید حساس‌تر شده و رنگ‌دانه‌های ملانین بیش از اندازه فعالیت می‌کند.

البته استفاده‌نکردن از کرم ضدآفتاب به این معنی نیست که حتماً شما با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوید؛ بلکه برای پیشگیری و مراقبت از پوست در دوران بارداری بسیار مهم است تا بعد از زایمان کک‌ومک‌های باقی‌مانده از بارداری برای شما آزاردهنده نباشد. شاید الان سؤال اصلی شما درباره انتخاب مناسب‌ترین ضد آفتاب برای دوران بارداری است. ضد آفتاب دوران بارداری باید از چه موادی تشکیل شده باشد؟ یک کرم ضدآفتاب برای بانوان باردار باید چگونه باشد؟

انتخاب مناسب‌ترین کرم ضدآفتاب دوران بارداری

در انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب دوران بارداری دو نوع کرم ضدآفتاب پیشروی شماست و می‌توانید یکی را استفاده کنید. اما کدام یک مناسب شماست؟ چنانچه پیش‌تر هم گفتیم دو نوع ضدآفتاب از نظر ساختار در بازار وجود دارد.

ضد آفتاب فیزیکی یا مینیرال

ضدآفتاب فیزیکی دو ماده مهم به نام اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم دارد. عملکرد این ضدآفتاب به این شکل است که بر روی پوست می‌نشیند و پرتوهای مضر خورشید را انعکاس می‌دهد و اجازه برخورد به پوست را نمی‌دهد.

ضد آفتاب شیمیایی

این مدل ضدآفتاب نیز از موادی تشکیل شده که نور خورشید را پراکنده یا با تبدیل آن به گرما در پوست جذب می‌کند. ترکیبات آن شامل اکسی بنزون، آووبنزون، اکتیسالات، اکتوکریلن، هموسالات یا اکتینوکسات است. درست است که ضدآفتاب شیمیایی سبک‌تر و مورد استقبال بیشتری است. مواد تشکیل‌دهنده این ضدآفتاب جذبی است و ممکن است از طریق پوست جذب بدن شده و در جریان خون قرار گیرد. خب شاید بانوان باردار بپرسند کدام ترکیب کم‌خطرتر و مناسب‌تر است؟

برای دوران بارداری از چه ضد آفتابی استفاده کنیم؟

از بین ضدآفتاب مینیرال و شیمیایی بهتر است شما محصولی را انتخاب کنید که اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم داشته باشد. کدام محصول این ترکیبات را دارد؟ بله کاملاً درست است. ضدآفتاب فیزیکی کرم ضد آفتاب دوران بارداری است. دلیل استفاده از این کرم به ویژگی‌های آن مربوط است. محتویات این کرم جذب پوست نشده؛ بلکه منعکس شده و پرتوهای خورشیدی بعد از برخورد با این ترکیب انعکاس پیدا می‌کند. در نتیجه بهترین کرم برای دوران بارداری این نوع است.

نوع شیمیایی کرم ضد آفتاب برای دوران بارداری مناسب نیست؛ زیرا حاوی اکسی بنزون بوده و از طریق پوست جذب بدن شده و در جریان خونی قرار می‌گیرد. این ماده برای جنین خطرناک بوده و طبق نظرات محققان با وزن کم نوزاد در ارتباط است.

در دوران بارداری بهتر است از استفاده انواع کرم ضدآفتاب روغنی حذر کنید؛ زیرا در این دوره هورمون‌ها باعث ایجاد آکنه و جوش در صورت می‌شوند. از کرم ضدآفتاب فیزیکی استفاده کنید که عبارت غیر کومدون زا با درج شده باشد. این ترکیبات ضد جوش بوده و مانع بسته‌شدن منافذ پوست می‌شوند.

ضد آفتاب برای دوران بارداری بهتر است از SPF %30 درصد تشکیل شده باشد. تقریباً بین انواع SPF تفاوت چندانی وجود ندارد. برای مثال اس پی اف 50 % باعث مسدود شدن 98% از مضرات خورشید شده و اس پی اف 30% پرتوهای خورشیدی را 97% سد می‌کند؛ بنابراین از نظر پوشش‌دهی چندان با یکدیگر فرقی ندارند.

کرم ضد آفتاب مخصوص دوران حاملگی (بارداری)

کرم ضد آفتاب برای دوران بارداری می‌تواند ضدآفتاب طیف وسیع نیز باشد. این ضدآفتاب‌ها از پوست شما در برابر اشعه UVB و UVA محافظت می‌کند. طبق تحقیقات پوست آمریکا UVA یکی از عوامل مهم در تغییر رنگ پوست در زمان بارداری است.

از جمله برندهای مشهور ضدآفتاب فیزیکی خارجی می‌توان به هانیسول (Hanisul) و اوردینری (Ordinary) می‌توان نام برد. ضدآفتاب اویدرم (Eviderm) اولین برند ایرانی است که به تولید ضدآفتاب مینیرال اقدام کرده است.

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

اگر قصد تهیه و خرید ضد آفتاب را دارید، بی شک وجود یک راهنمای خرید کرم ضد آفتاب می تواند برایتان بسیار ضروری و مهم باشد. راهنمای خرید به شما کمک میکند تا بتوانید از بین هزاران ضد آفتاب تقلبی و اصل، یک کرم مناسب و سازگار با پوست خود را خریداری کنید.

سخن پایانی

دوران بارداری یکی از دوره‌های بسیار حساسی است که بانوان در زندگی خود تجربه می‌کنند. تغییرات هورمونی در این دوره بانوان را چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌کند. یکی از این چالش‌ها مربوط به تغییرات پوستی زنان است. ایجاد لک‌های پوستی و کک‌ومک از شایع‌ترین مسائل پوستی است. استفاده از کرم ضد آفتاب دوران بارداری یکی از راه کارهای مناسب برای ازبین‌بردن یا پیشگیری از تشکیل لک‌های پوستی است. بهترین و مناسب‌ترین ضد آفتاب زنان باردار از نوع فیزیکی با ترکیبات اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *