زیبایی و آرایشی

دانستی های کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

همه چیز درمورد کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

زمانی که برای خرید کرم ضدآفتاب به فروشگاه یا داروخانه وارد می‌شوید؛ بین شما و فروشنده چه سؤالاتی رد و بدل می‌شود؟ اکثر شما با کرم ضدآفتاب رنگی و بی‌رنگ آشنا هستید. اما آیا تفاوت کرم ضد آفتاب رنگی با بی رنگ را می‌دانید؟ در زمان خرید کرم ضدآفتاب بی‌رنگ و رنگی چه ملاک‌هایی مد نظرتان است؟ در حال حاضر مصرف‌کنندگان به استفاده از کرم ضدآفتاب رنگی علاقه پیدا کرده و ترجیح می‌دهند با یک تیر چند نشان بزنند.

شاید از خود بپرسید چرا خرید کرم ضدآفتاب رنگی با یک تیر چند نشان زدن است؟ ترکیبات این نوع کرم علاوه بر محافظت پوست در برابر اشعه‌های نامرئی و مضر آفتاب از مضرات نورهای مرئی نیز پیشگیری می‌کند. همچنین از این نوع می‌توان به‌عنوان یک کرم‌پودر آرایشی استفاده کرد. برای روشن‌تر شدن تفاوت بین کرم ضدآفتاب رنگی و بی‌رنگ بهتر است به تفاوت اشعه های مرئی و نامرئی توجه کنید.

انواع شعاع‌های خورشید و رابطه آن با انواع کرم ضدآفتاب رنگی و غیر رنگی

پرتوهای خورشید به سه گروه تقسیم می‌شوند و برای مقایسه کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ به کار می‌روند. این نور و پرتو ها به شرح زیر می‌باشند:

  • نورهای مادون‌قرمز که با علامت اختصاری IR معرفی می‌شود.
  • اشعه مرئی (visible rays) یک نور سفیدرنگی است که عموماً وقتی شما به نور خورشید چند ثانیه خیره شوید، احساس می‌کنید.
  • نور فرابنفش (UV) که خود در سه حالت UVB ،UVA و UVC است. UVC در لایه اوزون جذب شده، UVA در چین‌وچروک صورت و اشعه UVB در آفتاب‌سوختگی و سرطان تأثیر دارد.

چه فرقی بین کرم ضدآفتاب رنگی و بی رنگ وجود دارد؟

نفوذ نور مرئی بر روی پوست خیلی بیشتر از نورهای UV است؛ بنابراین پیامدهای منفی بیشتری نیز در پی دارد. یکی از این عوارض نور مرئی ایجاد اختلال در رنگ‌دانه‌های پوستی است که به التهاب و تیره‌تر شدن لکه‌های پوستی منجر می‌شود. کرم ضد آفتاب بی رنگ قدرت جذب این نور را نداشته و نمی‌تواند آن را فیلتر کند.

تفاوت بین کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

همچنین کرم ضدآفتاب بی‌رنگ برای جلوگیری از اشعه مضر UVA و UVB طراحی شده است. ذرات تشکیل‌دهنده این نوع کرم‌ها قادر به دفع نورهای مرئی ندارد. نانوسیم نامی است که به این ذرات داده شده و آن‌قدر کوچک هستند که روی پوست اصلاً قابل رویت نیست و نمی‌تواند نور مرئی را مسدود کند.

اما کرم ضد آفتاب رنگی علاوه بر محافظت از اشعه UV با ترکیب اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم با رنگ‌دانه‌های رنگی باعث منعکس شدن نور مرئی شده و از پوست به‌خوبی در برابر نورهای مضر مراقبت می‌کند. در ساخت کرم ضدآفتاب رنگی از اکسیدهای آهن سیاه، قرمز و زرد با دی‌اکسید تیتانیوم رنگی استفاده می‌شود.

معیار انتخاب کرم ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

برای بسیاری از شما این سؤال مطرح است که از ضدآفتاب بی‌رنگ استفاده کنیم یا رنگی؟ این موضوع به خود شما بستگی دارد. اما به‌طورکلی شما باید ضد آفتابی را انتخاب کنید که متناسب با پوستتان (چرب، حساس، خشک یا مختلط) باشد. کرمی که خریداری می‌کنید باید قدرت جلوگیری از مضرات انواع اشعه UV  را داشته باشد.

اگر شما علاوه بر محافظت پوست از اشعه فرابنفش می‌خواهید از پرتوهای نور آبی مثل کامپیوتر، گوشی همراه یا تبلت نیز در امان باشید کرم ضدآفتاب رنگی گزینه مناسبی است. افرادی که پوست تیره دارند بهترین ضدآفتاب متناسب با پوستشان رنگی است.

یک کرم ضدآفتاب با چه ویژگی‌هایی تبدیل به بهترین می‌شود؟

اگر به دنبال خرید بهترین ضد آفتاب برای پوستتان هستید ولی نمیدانید به چه فاکتورهایی هنگام خرید توجه کنید، ما این نکات را برایتان جمع بندی کرده‌ایم. کرم ضدآفتاب رنگی زمانی بهترین محسوب می‌شود که دارای محاسن ذیل باشد:

  • با افزایش سن قدرت محافظت از پوست بالایی داشته باشد تا از پیری زودرس پوست جلوگیری کند.
  • کرم ضدآفتاب رنگی باید حاوی موادی باشد که از پوست در برابر انواع شعاع‌های مضر مراقبت کند.
  • ضدآفتاب رنگی باید از تولید رنگ‌دانه‌های اضافی پوست ممانعت کرده و با ترکیبات اکسید آهن از برخورد نور مرئی به پوست پیشگیری کند.

سخن پایانی:

کرم ضد آفتاب رنگی مثل بقیه محصولات مربوط به ضدآفتاب‌ها اثرات فوق‌العاده داشته و با تمام پوست‌ها سازگاری دارد. ازآنجایی‌که در ساخت این کرم‌ها از رنگ‌دانه‌های اکسید آهن استفاده شده در مقابل نورهای آبی بسیار پایدار است. کرم‌ ضد آفتاب بی رنگ معمولاً سفید هستند و به‌ندرت با رنگ پوست‌های مختلف سازگار می‌شوند. به‌عنوان‌ مثال این کرم‌ها روی افرادی با پوست تیره، رد سفید باقی می‌گذارند. کرم‌های ضدآفتاب رنگی در طیف وسیعی از رنگ‌ها تولید شده، با هر رنگ پوستی سازگار بوده و ظاهری یکدست به پوست می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *