زیبایی و آرایشی

چگونه می‌توانم یک کرم ضد آفتاب طبیعی در خانه بسازم؟

نحوه ساخت کرم ضد آفتاب طبیعی در خانه

از مهم‌ترین دلایلی که اغلب شما را به ساخت کرم ضد آفتاب طبیعی تشویق می‌کند، ترس از عوارض مصرف کرم ضدآفتاب شیمیایی است. فرقی نمی‌کند شما چه نوع پوستی دارید. هر وقت احساس کردید که به ضدآفتاب‌ها حساسیت دارید به دنبال راه چاره و جایگزین هستید. اما در استفاده از ضدآفتاب طبیعی نیز باید به فواید و مضرات آن توجه کنید. چون طبیعی بودن به این معنا نیست که پوست شما آسیب نخواهد دید.

اما برای ساخت کرم ضدآفتاب خانگی و طبیعی از چه گیاهانی می‌توان استفاده کرد؟ ماندگاری و کارایی آنان چقدر است؟ آیا واقعاً این مواد بازدارنده اشعه مضر خورشید هستند؟ قبل از شروع معرفی ساخت ضدآفتاب طبیعی و ارگانیک با چند گیاه که پایه ساخت کرم ضدآفتاب است، آشنا شوید. استفاده از این گیاهان و مواد طبیعی برای جلوگیری از آسیب‌رسانی نور خورشید به پوست مخصوصا برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی است.

گیاهان جادویی برای ساخت کرم ضد آفتاب طبیعی

برخی از گیاهان به‌عنوان یک ضدآفتاب طبیعی شناخته می‌شوند. این گیاهان نه‌تنها از مضرات اشعه UV  از پوست شما محافظت می‌کنند؛ بلکه مانع دهیدراته شدن و خشکی پوست نیز هستند. اما یک نکته اساسی در درست‌کردن ضدآفتاب طبیعی این است که درصد SPF این گیاهان کم بوده و نمی‌توانند لایه محافظتی قوی در برابر نور خورشید ایجاد کنند.

روغن بادام شیرین

این روغن به نام علمی (Amigdalus commanis) شناخته می‌شود. از آن می‌توان به‌عنوان پایه ساخت کرم ضد آفتاب طبیعی استفاده کرد. درخت بادام به دو نوع تلخ‌ و شیرین تقسیم شده است. اگر آن را برای درست‌کردن یک ضدآفتاب استفاده می‌کنید، حتماً تست کرده تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. ترکیبات روغن بادام شیرین مثل پالمیتیک، گلیسیریدهای چرب، تانن و سایر مواد تشکیل‌دهنده در ساخت کرم ضدچروک نیز به کار می‌رود.

استفاده از روغن بادام در ساخت ضد آفتاب طبیعی

روغن نارگیل برای ساخت ضد آفتاب طبیعی

از روغن نارگیل می‌توان در ساخت کرم ضد آفتاب طبیعی و ارگانیک استفاده کرد. روغن نارگیل در صنایع غذایی نیز استفاده میشود. همچنین در صنایع دارویی نیز برای ساخت پماد و صابون به کار می‌رود. روغن نارگیل یک ضدآفتاب طبیعی خانگی به شمار رفته و در برابر اشعه خورشید یک حفاظ ایجاد می‌کند.

ساخت ضدآفتاب با روغن زیتون

درخت زیتون (Olivetree ) مایعی حیات‌بخش به رنگ زرد روشن مایل‌ به‌ سبز است که می‌توان آن را به‌صورت موضعی بر روی پوست مالید و به شکل یک ضدآفتاب طبیعی و ارگانیک استفاده کرد. روغن زیتون در بیشتر صنایع مثل داروسازی و غذایی به کار می‌رود. این روغن نیز به شکل پایه در ساخت انواع ماسک مو و صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی زیتون خواص ضدالتهابی دارد.

روغن بادام‌ زمینی و ساخت ضد آفتاب

روغن بادام‌ زمینی (Ground nut) فراورده‌ای است که در صنایع مختلف به‌کار رفته و حتی به‌عنوان روغن کامفر در نرم‌کننده کودکان به کار می‌رود. ترکیبات آن در ساخت کرم ضدآفتاب خانگی به کار می‌رود.

آموزش ساخت ضد آفتاب با پایه طبیعی

روغن‌های بادام، نارگیل، زیتون و کنجد جز مواد پایه‌ای برای ساخت کرم ضدآفتاب طبیعی و ارگانیک در خانه است. با ترکیب این روغن با سایر گیاهان شفابخش می‌توان انواع مختلف ضدآفتاب خانگی ساخت. در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌شود.

کرم ضد آفتاب طبیعی و ارگانیک با روغن نارگیل و بادام شیرین

برای ساخت ضدآفتاب خانگی به مواد ذیل احتیاج دارید: ۳/۱ فنجان روغن نارگیل، ۴/۱ فنجان روغن بادام شیرین، کره ۲ قاشق غذاخوری، موم زنبورعسل ۴/۱ پیمانه، پودر اکسید روی ۴ قاشق غذاخوری غیر نانو، ۲۰-۲۵ قطره روغن دانه هویج

طرز تهیه ضدآفتاب با بادام شیرین و روغن نارگیل

در یک کاسه شیشه‌ای روغن نارگیل و موم عسل را ذوب کرده و به آن روغن بادام، روغن بذر هویج و پودر اکسید روی را اضافه کرده، مخلوط کنید و به‌عنوان یک ضدآفتاب خانگی از آن استفاده کنید.

ساخت بهترین ضد آفتاب گیاهی با گل بابونه و روغن بادام

موادی که برای ساخت کرم ضدآفتاب طبیعی با این ترکیب دارید عبارت‌اند از: ۱/۲ لیوان کره، ۲/۱ فنجان روغن نارگیل، ۴/۱ لیوان موم زنبورعسل، ۴ قاشق غذاخوری اکسید روی، دو قاشق غذاخوری روغن بابونه، 10 قطره اسطوخدوس، چند قطره ویتامین E

مواد را با یکدیگر ترکیب و بر روی یک حرارت غیرمستقیم آنها را مخلوط و سپس آن را به پوست بمالید. بهتر است اکسید روی بعد از سرد شدن مواد به آن اضافه شود.

سخن آخر:

برخی از شما نسبت به مواد شیمیایی کرم‌های ضدآفتاب حساسیت داشته و نمی‌توانید از آنها استفاده کنید. برخی نیز مواد طبیعی و ارگانیک را ترجیح داده و دوست دارند در ساخت کرم ضد آفتاب خانگی از مواد ارگانیک و طبیعی استفاده کنند. کرم ضد آفتاب طبیعی و ارگانیک پایه روغنی داشته و در ساخت آنها روغن‌هایی مثل نارگیل، کنجد، زیتون یا بادام شیرین را به کار می‌برند.

اما در ساخت ضدآفتاب خانگی باید به این نکته توجه کنید که مقدار SPF آنها از درصد کمتری برخوردار بوده و معمولاً با پودر اکسید روی باید ترکیب شود. استفاده از مواد طبیعی به این معنی نیست که آنها در پوست ایجاد حساسیت نمی‌کنند؛ بلکه قبل از مصرف حتماً آن را تست کنید. در حال حاضر بعضی از کمپانی‌های تولیدکننده مواد آرایشی به تولید بهترین کرم ضدآفتاب گیاهی پرداخته‌اند. از مهم‌ترین این محصولات به ایوروشه اختصاص دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *