زیبایی و آرایشی

کاربرد مفهوم SPF در کرم ضد آفتاب

وقتی برای خرید کرم ضد آفتاب به مراکز فروش مراجعه می کنید، بر روی برچسب تمامی ضدآفتاب ها عبارتی به نام “SPF ” درج شده است. همچنین در کنار همین عبارت اعدادی مثل 15%، 50% و 30% نوشته شده است. معنای SPF در کرم ضد آفتاب چیست؟ اعداد کنار آن به چه چیزی اشاره دارد؟ واژه “SPF ” مخفف عبارت Sun Protection Factor است و به معنای فاکتور محافظت نور خورشید است.

به طور کلی این عبارت به قدرت بازدارنده کرم ضدآفتاب در برابر اشعه های مضر خورشید اشاره دارد. اعداد کناری این واژه نیز به میزان ماندن شما در زیر آفتاب تاکید دارد. برای مثال اگر به طور طبیعی پوست شما بعد از ده الی 15 دقیقه زیر نور خورشید دچار آفتاب سوختگی شود، SPF 15% به شما اجازه می دهد تا 150 دقیقه بیشتر (15برابر) در زیر آفتاب مانده و دچار آفتاب سوختگی نشوید.

کرم ضد آفتاب با SPF 15 به مدت دو و نیم ساعت از مضرات نور خورشید محافظت می کند. البته فراموش نکنید عواملی چون نوع پوست (چرب، خشک، حساس یا مختلط)، شدت تابش نور آفتاب و مقدار استفاده از کرم ضد آفتاب، زمان تقریبی را کم و زیاد می کند.

رابطه مفهوم SPF با اشعه های خورشید

چنانچه می دانید اشعه نور خورشید به سه حالت UVA، UVB و UVC به زمین منعکس می شود. UVC در داخل خود لایه اوزون جذب شده و نورهای مضر دیگر دارد که به سطح زمین برخورد کرده و شما در معرض انواع نورها قرار می گیرید. اس پی اف در ضد آفتاب با تابش نور UVB رابطه مستقیم داشته و در برابر این اشعه ها از پوست شما محافظت می کند.

هرچه قدر که درجه SPF در کرم ضد آفتاب بیشتر باشد شما مدت زمان طولانی تری در زیر آفتاب می توانید قرار بگیرید. برای مقایسه ویژگی های نور UVA ،UVB به جدول زیر توجه کنید:

جدول مقایسه ای اشعه مضر  UVA و UVB

UVA UVB
طول موج طولانی تر است. طول موج متوسط است.
بر لایه های عمیق پوست نفوذ می کند. بر لایه خارجی پوست اثر بیشتری دارد.
سطح انرژی کم است. سطح انرژی بالاست.
غیر مستقیم بر DNA اثر دارد. مستقیما بر DNA اثر می گذارد.
موجب پیری زودرس پوست و سرطان پوست می شود. آفتاب سوختگی، تیره شدن و سرطان پوست از پیامد های آن است.

این جدول نمایانگر رابطه SPF در ضد آفتاب و نوع تابش اشعه مضر خورشید را به خوبی نشان می دهد. ممکن است بپرسید مقادیر SPF در کرم های ضد آفتاب تا چه میزان یک لایه محافظتی در مقابل UVB ایجاد کرده و از پوستتان مراقبت می کند؟ در جدل ذیل به این مقادیر اشاره شده است.

عبارت PA بر روی ضد آفتاب به چه چیزی اشاره دارد؟

یکی دیگر از علامت های اختصاری مندرج بر روی لیبل ضد آفتاب PA است که معمولا با علامت مثبت (+) مشخص می شود. این اصطلاح مخفف Protection Grade of UVA است که به اندازه حفاظت پوست در مقابل اشعه UVA اشاره دارد. به طور ساده کلمه SPF به اشعه UVB و PA به اشعه UVA دلالت دارد. درجه PA از یک مثبت تا چهار مثبت است.

عبارت اختصاری pa روی ضد آفتاب به چه چیزی اشاره دارد؟

چنانچه گفتیم چنین به نظر می آید هرچه قدر میزان SPF در کرم ضد آفتاب بیشتر باشد درجه محافظتی ضد آفتاب بیشتر است، در نتیجه پوست در برابر مضرات خورشید در امان است. آیا واقعا درست است؟

آیا کرم ضد آفتاب با اس پی اف بالا برای پوست مضر است یا مفید؟

بالا بودن SPF در کرم ضد آفتاب به معنی ایمنی و محافظت کامل نیست. شرکت های تولید کننده کرم ضدآفتاب برای بالا بردن درجه SPF باید مقدار چربی کرم را افزایش دهد. این عامل برای افراد عوارض ایجاد می کند. زیرا با افزایش چربی مواد شیمیایی بیشتری در ساخت کرم ضد آفتاب به کار می رود.

بهتر است کرم ضد آفتاب با SPF بالا توسط افرادی که پوست بسیار حساسی داشته و از مشکلات پوستی رنج می برند، به کار رود. بهترین ضد آفتاب با SPF %30 است و برای استفاده روتین روزانه مناسب‌تر است و عوارض کمتری دارد. SPF %15 نیز اگر بصورت منظم و روزانه به کار رود می تواند شما را از خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی (Gyuamomus Cell Carcinoma) یا SCC تا حدود 40%، خطر لکهای ناشی از تابش خورشید تا 50% کاهش داده و از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک جلوگیری کند.

در فصول مختلف سال شما از مضرات نور خورشید درامان نیستید، به همین خاطر حتما از کرم ضد آفتاب با SPF مخصوص پوست خود استفاده کنید. برای مثال در تابستان ضد آفتاب با SPF %15 برای کاهش مضرات امواج فرابنفش UV کافی است.

سخن پایانی:

SPF در کرم ضد آفتاب نشان دهنده میزان قدرت بازدارنده کرم ضد آفتاب است. اینکه یک کرم ضد آفتاب چقدر از پوست شما در برابر اشعه مضر UVB محافظت می کند به اختصار با spf مشخص می شود. در کنار این عبارت اعدادی مثل 15 یا 30 وجود داشته که آن نیز به مدت زمانی که شما می توانید در معرض نور خورشید قرار گرفته و پوستتان آسیب نبیند، اشاره دارد.

برای مثال اگر از اس پی اف 30 درصد استفاده می کنید پوست شما به مدت  300 دقیقه از مضرات نور خورشید در امان است. کرم ضد آفتاب با SPF بالا به معنای محافظت بیشتر نیست؛ بلکه ممکن است شما را در معرض مشکلات پوستی بیشتر قرار دهد. برای خرید کرم ضد آفتاب با spf  مناسب خود می توانید به فروشگاه اینترنتی کیم کالا (kim kala) مراجعه کرده و ضد آفتاب مناسب پوست خود را خریداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *