زیبایی و آرایشی

شناخت تفاوت انواع ضد آفتاب؛ راهکاری برای انتخاب درست

معرفی انواع ضد آفتاب و کاربرد هر یک از آنها

ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب در تمام روزهای سال کاملاً به اثبات رسیده است. فرقی نمی‌کند در کدام یک از فصل‌های سال هستید، بارانی یا آفتابی، سرد یا گرم در هر صورت باید از ضد آفتاب استفاده کنید. پژوهشگران حوزه تولید محصولات آرایشی مثل کرم ضدآفتاب هر روز تلاش میکنند بهترین فرمولاسیون مراقبت از پوست در برابر اشعه مضر UVB ،UVA یا UVC را ارائه دهند.

از مهم‌ترین دسته‌بندی انواع ضدآفتاب می‌توان به کرم ضد آفتاب شیمیایی و ضد آفتاب فیزیکی اشاره کرد. سازندگان و تولیدکنندگان کرم ضدآفتاب به دنبال استفاده از موادی هستند که پوست شما را از مضرات نور خورشید محافظت کنند. مواد تشکیل‌دهنده کرم‌های ضدآفتاب باید متناسب با پوست شما باشد. از نظر مواد تشکیل‌دهنده آن را به دو گروه فیزیکی و شیمیایی دسته‌بندی کرده و بر طبق این دسته‌بندی، انواع ضدآفتاب شیمیایی و ضد آفتاب فیزیکی روانه بازار شده است.

حال سؤال این است چه تفاوتی بین کرم ضدآفتاب شیمیایی و فیزیکی وجود دارد؟ عملکرد هرکدام به شکلی است؟ اثرات آنها بر روی پوست چیست؟ برای خرید انواع کرم ضدآفتاب شیمیایی و فیزیکی می‌توانید به فروشگاه کیم کالا مراجعه و کرم ضدآفتاب موردنظر خود را خریداری کنید.

کرم ضد آفتاب شیمیایی چگونه از پوست شما مراقبت می کند؟

کرم ضدآفتاب شیمیایی از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده و به دو شکل از پوست شما محافظت می‌کند. اول اینکه با پراکنده کردن اشعه خورشید موجب انحراف آن می‌شود. دوم اینکه با تبدیل کردن اشعه مادون بنفش به گرما، آن را منفعل می‌کند. مهم‌ترین ماده کرم ضدآفتاب فیزیکی شامل آووبنزون، اکتینوکسات و اکسی بنزن است.

نحوه مراقبت ضد آفتاب شیمیایی از پوست در برابر نور خورشید

کرم ضد آفتاب فیزیکی چگونه از پوست شما محافظت می کند؟

در کرم ضدآفتاب فیزیکی (Physical sunscreen) دو ماده معدنی اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم به‌کار رفته‌است. وظیفه اصلی آنها محافظت از پوست در برابر نور خورشید است. نحوه عملکرد کرم ضدآفتاب فیزیکال شبیه یک آینه عمل کرده و نورهای مضر را انعکاس می‌دهد. این دو ماده لایه اول سطح پوست را پوشش می‌دهد.

ضد آفتاب شیمیایی بهتر است یا فیزیکی؟

اینکه شما ضد آفتاب فیزیکی خریداری می‌کنید یا شیمیایی فرقی نمی‌کند. مهم‌ترین مسئله این است که کرم ضدآفتاب با پوست شما سازگار بوده و ضدآفتاب توانایی محافظت از پوست شما را داشته باشد. در انتخاب کرم ضدآفتاب به میزان SPF دقت کنید. سعی کنید کمتر از 30 نباشد. بهتر است روی کرم علامت طیف گسترده بوده و پوست شما را از مضرات UVB وUVA  محافظت کند. برای اینکه در انتخاب ضدآفتاب فیزیکی یا شیمیایی با اطمینان خاطر عمل کنید در ذیل ویژگی‌های هر دو را معرفی می‌کنیم.

خصوصیات ضد آفتاب شیمیایی

 • بلافاصله بعد از مصرف تاثیر خود را نشان نمی‌دهد؛ بلکه 15 الی 30 دقیقه طول می‌کشد تا اثر خود را نشان دهد.
 • بافت تشکیل‌دهنده ضدآفتاب شیمیایی رقیق‌تر از فیزیکی است.
 • فرمولاسیون ضدآفتاب شیمیایی در برابر آب مقاومت بیشتری دارد.
 • پوست‌های حساس نسبت به این کرم بیشتر حساسیت نشان می‌دهد. بهتر است قبل از خرید کرم ضدآفتاب نوع پوست خود را مشخص کنید.

خصوصیات ضد آفتاب فیزیکی

 • بلافاصله تأثیر خود را نشان می‌دهد.
 • باعث حساسیت‌های پوستی نمی‌شود.
 • گاهی یک علامت سفیدرنگ بر روی پوست به جا می‌گذارد.
 • چون به‌راحتی پاک می‌شود، بهتر است روزانه آن را چندین بار تجدید کنید.

نکات طلایی در انتخاب کرم ضد آفتاب

اینکه قصد خرید کرم ضد آفتاب شیمیایی دارید یا فیزیکی، لازم است هنگام خرید به نکاتی توجه نمایید و بر روی برچسب آنها به دنبال این علامت‌ها و عبارات باشید.

 • لیبل طیف گسترده (Broad Spectrum): این برچسب نشان‌دهنده محافظت از پوست در برابر مضرات UVB و UVA است. علامت مراقبت از اشعه UVA (PA) و علامت مراقبت از مضرات UVB (SPF) است.
 • فاقد عطر و هر نوع اسانس: اگر پوستتان به کرم های عطر و اسانس دار واکنش نشان می‌دهد، بهتر است از ضدآفتاب فاقد عطر و اسانس خریداری کنید. اگر نمی‌دانید کدام کرم بدون عطر است می‌توانید از فروشنده بپرسید.
 • غیر کومدون زا (Non comedogenic): این علامت به معنای ضد جوش است. اگر صورتتان مستعد جوش است از این نوع کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

سخن پایانی

دو نوع متفاوت از انواع ضدآفتاب، می توان به کرم ضد آفتاب شیمیایی و ضد آفتاب فیزیکی اشاره کرد. هر دو از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می‌کنند. اما یک فرق اساسی بین این دو وجود دارد. ضدآفتاب شیمیایی به دو صورت پراکنده کردن اشعه خورشید و جذب آن به‌صورت گرما از پوست محافظت کرده و ضدآفتاب فیزیکی با انعکاس دادن نور از پوست محافظت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *