زیبایی و آرایشی, سلامتی و درمانی

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

در زمان خرید کرم ضد آفتاب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

یکی از پرطرف‌دارترین محصولات آرایشی برای مراقبت از پوست کرم ضدآفتاب صورت و بدن است. داشتن یک راهنمای خرید کرم ضد آفتاب برای همه شما یک ضرورت محسوب می‌شود. زیرا ساختار تشکیل‌دهنده این لوسیون و کرم‌ها پوست شما را از مضرات نور خورشید محافظت می‌کند. در دوران قدیم نیز در حیطه زیبایی استفاده از عصاره گیاهان به‌عنوان سپر دفاعی در برابر نور خورشید جایگاه ویژه‌ای داشته است.

در عصر جدید این توجهات به علت بالارفتن ضررهای نور آفتاب، گسترش پیدا کرده و استفاده از یک راهنمای خرید ضد آفتاب لازم است. در راهنمای خرید چه نکاتی برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ اغلب مصرف‌کنندگان ضدآفتاب به نوع کرم، میزان SPF، فواید و مضرات، نوع پوست، ترکیبات و سایر عوامل توجه می‌کنند. در این مقاله نیز سعی شده نکات طلایی خرید بهترین ضد آفتاب بدن و صورت در اختیارتان قرار دهیم.

کرم ضد آفتاب چیست؟

یکی از راهبردهای اساسی برای محافظت پوست در مقابل اشعه مضر نور خورشید کرم ضدآفتاب است. اشعه ماورای بنفش (UV) شبیه یک مواد منفجره قوی است که در زمان برخورد با پوست بدن و صورت، به آن آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. بهترین کرم ضدآفتاب صورت و بدن باید شما را از این آسیب‌ها در امان نگه دارد. در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب به نوع محصول تولید شده دقت کنید. این کرم‌ها به‌صورت لوسیون، اسپری، ژل، فوم، کرم و در انواع مختلف به بازار عرضه شده است.

انواع مدل های مختلف ضد آفتاب های برای بدن و پوست صورت

کرم ضد آفتاب در سه نوع شیمیایی، معدنی یا فیزیکی و گیاهی با محتویات مختلف به تولید رسیده است، هر کدام از این مدلها فواید، مزایا و ویژگی های خاص خود را دارند، که در ادامه به جزئیات بیشتری پرداخته ایم.

ضد آفتاب های فیزیکی

ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی (Mineral) ضد آفتابی است که ترکیب اصلی آن حاوی دی‌اکسید تیتانیوم (Titanium dioxide) و اکسید روی (ZnO) است و کمک می‌کند اشعه UV بعد از برخورد به پوست بازتاب داده شود. در راهنمای خرید ضد آفتاب به این نکته توجه کرده که این کرم عوارض کمتری بر پوست دارد. این دو ماده مثل سپر محافظتی عمل کرده و نورهای مضر را فیلتر می‌کند.

ضد آفتاب های شیمیایی

کرم ضدآفتابی که از مواد شیمیایی ساخته شده دو عملکرد مهم دارد. اول اینکه اشعه‌های مضر خورشید را منحرف و متلاشی می‌کند. دوم اینکه اشعه UV را با تبدیل کردن به گرما بی‌اثر می‌کند. ترکیبات کرم ضد آفتاب شیمیایی یا کرم ضدآفتاب ارگانیک عبارت‌اند از:

  • Oxybenzene
  • Actinoxate
  • Acti Salat
  • Avobenzone

تفاوت ضدآفتاب شیمیایی با فیزیکی از نظر مواد تشکیل‌دهنده در این است که ضدآفتاب معدنی اشعه مضر را منعکس و ارگانیک جذب و تبدیل به گرما می‌کند. در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب نوع ترکیبات را مدنظر داشته باشید.

ضد آفتاب های گیاهی

یکی از علاقه‌مندی‌های مصرف‌کنندگان ساخت کرم ضد آفتاب طبیعی است. در واقع بیشتر مشتریان کرم‌های ضدآفتاب، طبیعی بودن آن را ترجیح می‌دهند. در حال حاضر نیز برخی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی مثل ایوروشه بهترین مارک ضد آفتاب خارجی بر پایه مواد طبیعی به بازار عرضه کرده است.

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب با معیار SPF

یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب کرم ضدآفتاب میزان SPF آن است. در هنگام خرید کرم‌های ضد آفتاب در روی جلد آن حتماً کلمه SPF   را دیده‌اید. SPF مخفف عبارت  Sun Protection Factor به معنای فاکتور محافظت در برابر نور خورشید است. وجود این عامل در هنگام خرید کرم ضدآفتاب برای مقایسه انواع آنها از نظر درصد پوشش‌دهی پوست صورت و بدن از اشعه مضر است.

SPF در کرم های ضد آفتاب چیست؟

خورشید از خود دو اشعه به نام UVA و UVB نمایان می‌کند که A  به پیری زودرس پوست و B  از عوامل ایجاد سرطان و آفتاب‌سوختگی است. فاکتور محافظت از نور خورشید هر دو را مسدود کرده و مانع ضررهای آنها می‌شود. از این معیار برای اندازه‌گیری اشعه ماورای بنفش B  استفاده شده و هر چه عدد SPF روی جلد کرم ضدآفتاب بیشتر باشد میزان تأثیرات حفاظتی پوست با این محصولات در برابر UVB بیشتر است.

راهنمای خرید ضد آفتاب صورت و بدن برای انواع پوست ها

در حال حاضر به‌خاطر پیشرفت فناوری تولید محصولات آرایشی مثل کرم ضد آفتاب و مناسب پوست کار چندان سختی نیست. این باعث شده تا انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب صورت و بدن برای شما چالش کمتری ایجاد کند. شرکت‌های لوازم آرایشی باتوجه‌به فصول سال، درجه سختی آب‌وهوا، میزان SPF و نوع پوست محصولات بسیار متنوع به تولید رسانده و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده است. در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب صورت و بدن، نوع پوست می‌تواند معیار خرید باشد.

پوست خشک

کرم ضدآفتاب مخصوص پوست خشک لازم است از مواد مرطوب‌کننده باشد. بهترین کرم ضد آفتاب صورت پوست خشک بهتر است بر پایه مواد آبرسانی مثل سرامید، هیالورونیک و حاوی چربی بوده، علاوه بر مراقبت در برابر پرتو خورشید لطافت و زیبایی پوست را فراهم کند.

پوست چرب

پوست چرب به علت تولید چربی زیاد مستعد آکنه است. در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب مخصوص پوست چرب به این نکته توجه کنید که مواد تشکیل‌دهنده آن فاقد چربی بوده و به‌اصطلاح Oil Free باشد. همچنین روی جلد یا بروشور آن ” Non-comedogenic” درج شده باشد. این عبارت به این معنی است که کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از بسته‌شدن منافذ باز پوستی طراحی شده است.

پوست تیره

پوست سیاه پوستان هر چند به خاطر ملانین زیاد دیرتر به پیری پوست مبتلا می شوند، اما به معنای این نیست که به سرطان پوست دچار نمی شوند. برای پوست های تیره نیز کرم ضد آفتاب ساخته شده و متناسب با همان پوست است. بهتر است افرادی که رنگ تیره دارند از کرم ضد آفتاب فیزیکی و SPF 30 به بالا استفاده کنند.

پوست حساس

برخی از شما دارای پوست حساسی بوده و هر لوازم آرایشی نمی توانید استفاده کنید. شما باید در انتخاب کرم مرطوب کننده و آبرسان و همچنین کرم ضد آفتاب برای محافظت پوست از مضرات عوامل محیطی بسیار با وسواس عمل کنید. در انتخاب بهترین ضد آفتاب صورت باید به پایه مواد به کار رفته توجه کنید. بهتر است کرم ضد آفتاب پوست حساس بر پایه مینیرال یا فیزیکی باشد تا فقط پرتوهای مضر را انعکاس داده و مانع  برخورد آن به پوست شود. در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب برای پوست های حساس حتما به این موضوع ژرف بین باشید.

زمان و روش‌های درست استفاده کرم ضد آفتاب

متأسفانه، به علت تشدید شدن آلودگی و آلاینده‌هایی مثل گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط کارخانه‌های متعدد میزان پرتوافکنی اشعه‌های مضر خورشید افزایش پیدا کرده است. استفاده از کرم ضد آفتاب در هر زمانی از فصول سال چه هوا آفتابی، گرم، سرد، برفی یا بارانی باشد یکی از حیاتی‌ترین روتین‌های مراقبت از پوست محسوب می‌شود.

راهنمای جامع و کامل خرید کرم ضد آفتاب برای انواع پوست صورت و بدن

زمان استفاده از ضدآفتاب‌ها مانند کرم مرطوب‌کننده و آب‌رسان فرقی نمی‌کند. در استفاده از انواع کرم‌های ضد آفتاب یک برنامه روتین و مشخص داشته و در خانه یا خارج مصرف بهترین کرم ضد آفتاب صورت را فراموش نکنید.

فواید و مضرات ضد آفتاب بدن و صورت

از اساسی‌ترین فواید کرم ضد آفتاب جلوگیری از بازتاب نور خورشید بر پوست، مراقبت در مقابل مضرات اشعه UV  است. علاوه‌برآن از دچار شدن به بیماری‌هایی مثل سرطان پوست جلوگیری کرده و پیری پوست را به تعویق می‌اندازد. معمولاً بعضی از شما به مواد داخل کرم ضدآفتاب حساسیت داشته و منجر به آلرژی در شما می‌شود. همچنین ممکن است در نواحی از بدن ایجاد درد کرده و شما را به دردسر بیندازد. در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب صورت و بدن به توضیحات داده شده روی جلد یا بروشور دقت کرده تا کرمی که تهیه می‌کنید به پوستتان آسیب نزند.

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب بهترین برند ایرانی و خارجی

در هنگام خرید انواع محصولات آرایشی به دنبال مارک یا برند هستید. این گزینه در انتخاب کرم ضدآفتاب نیز بی‌تأثیر نبوده و شما در جستجوی بهترین مارک ضدآفتاب خارجی یا بهترین برند ضد آفتاب ایرانی هستید. اینکه انتخاب شما کدام یک از برندهای  ایرانی یا خارجی است چندان تأثیری ندارد. مهم‌ترین ملاک این است که کرم ضدآفتاب با نوع پوست شما سازگار بوده و از پوست شما در برابر آسیب‌های UV  خورشید محافظت کند.

در زمان تهیه ضد آفتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟

ما در این مقاله به نکات مهم انتخاب یک کرم ضد آفتاب، خوب و سازگار با انواع پوست، اشاره کردیم. بطور کلی در زمان خرید انواع ضد آفتاب ها باید به نکاتی از جمله نوع و فورمولاسیون محصول، سازگاری آن با پوست شما، میزان اس پی اف و تاریخ انقضای آن دقت داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که در بازار ایران کرم های ضد آفتاب تقلبی و بی کیفیت زیادی وجود دارد، پس توصیه میشود حتما از فروشگاه های معتبر و شناخته شده لوازم آرایشی خود را تهیه کنید.

از کجا کرم ضد آفتاب اصلی تهیه کنیم؟

متاسفانه کرم های تقلبی و بی کیفیت بسیار زیادی با اسم های مختلف در بازار ایران وجود دارد، که استفاده از این کرم ها نه تنها باعث محافظت پوست از اشعه های مضر خورشید نمی شوند، بلکه می توانند برای سلامتی پوست شما نیز بسیار مضر باشند. فروشگاه لوازم آرایشی کیم کالا، یکی از معتبرترین فروشگاه های اینترنتی عرضه کننده انواع لوازم آرایشی و درمانی اورجینال و با کیفیت در ایران است. با خرید از کیم کالا خیالتون از اصل بودن محصولات راحته!

سخن پایانی

ملاک‌های مختلفی به‌عنوان راهنمای خرید کرم ضد آفتاب می‌تواند باشد. اما در انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب صورت و بدن می‌توان به میزان SPF محصول، نوع پوست، کیفیت، تفکیک جنسیتی (مردان، زنان و کودکان)، نوع کرم ضدآفتاب، فواید، معایب و برند اثرگذار باشد. معیار انتخاب شما هر چه باشد نباید فراموش کنید استفاده از مرطوب‌کننده، آبرسان و کرم ضد آفتاب یکی از ضرورت‌های بنیادی مراقبت از پوست است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *