زیبایی و آرایشی

کرم ضد آفتاب مخصوص پوست های حساس و آسیب دیده

کرم ضد آفتاب پوست حساس و آسیب دیده، باید دارای فرمولاسیون مخصوصی باشد تا سازگاری کاملی با این نوع پوست های داشته باشد.

برخی اوقات شما بعد از استفاده از مواد آرایشی دچار خارش یا سوزش پوست شده و فکر می‌کنید پوستتان حساس است. اما دیدن چنین مواردی حتماً به معنای پوست حساس نیست؛ بلکه نحوه استفاده نامناسب از مواد آرایشی مثل کرم‌ها باعث حساسیت‌های پوستی می‌شود. اگر فکر می‌کنید پوست حساسی داشته در انتخاب لوازم آرایشی مثل ضدآفتاب به راهنمای خرید کرم ضد آفتاب پوست حساس نیاز دارید.

فراموش نکنید کهیر زدن، خارش پوست، قرمزی یا سوزش لزوماً معرف پوست حساس نیست. خب شاید بگویید چطور تشخیص دهیم پوستمان حساس بوده، تا ضد آفتاب پوست حساس، کرم مرطوب‌کننده و آب‌رسان انتخاب کنیم. اگر پاسخ شما به سؤالاتی ذیل مثبت است شما دارای پوست حساسی هستید.

 • زمان استفاده از شوینده‌ها و لوسیون پوستتان چه عکس‌العملی نشان می‌دهد؟
 • پوست شما نسبت به استفاده انواع کرم ضدآفتاب چه واکنشی نشان می‌دهد؟
 • آیا در استفاده از محصولات آرایشی و مراقبتی خارش پوست می‌گیرید؟
 • به مواد معطر مواد آرایشی آلرژی دارید؟
 • نسبت به داروهای درمانی تجویز شده پوستتان کهیر زده و می‌سوزد؟

درصورتی‌که پاسخ همه پرسش‌ها مثبت است شما باید کرم ضد آفتاب مخصوص پوست حساس به کار برده و مراقبت‌های روتین خود را بر پایه پوست حساس انجام دهید.

معیار انتخاب کرم ضد آفتاب متناسب با پوست حساس

پوست‌های حساس به‌راحتی در برابر مواد آرایشی واکنش نشان داده و به شکل جوش، آکنه یا قرمزی خود را نمایان می‌کنند. به همین دلیل برخی از شما به‌خاطر حساس بودن پوستتان استفاده از کرم ضدآفتاب خودداری کرده و ترجیح می‌دهید آنها را از مراقبت‌های پوستی خود حذف کنید.

این حساسیت‌ها ممکن است به دلایل مختلفی چون مواد شیمیایی ترکیبات کرم ضدآفتاب، معطر بودن، مواد نگهدارنده، عصاره های گیاهی یا روغن های موجود در ضد آفتاب باشد. این امر نه تنها برای شما آزار دهنده بوده؛ بلکه یک چالش محسوب می شود. بزرگترین مسئله قرار گرفتن پوستتان در معرض نور خورشید بوده و شما از اشعه های uv  در امان نخواهید ماند.

کرم ضد آفتاب پوست حساس، بهترین و م ناسب ترین کرم های ضد آفتاب برای پوست های آسیب دیده

اما جای دلهره و نگرانی نیست، چرا که در فرمول کرم ضد آفتاب برای پوست حساس تمامی این موارد لحاظ شده و شما می‌توانید با انتخاب یک ضدآفتاب خوب از پوستتان در برابر مضرات نور خورشید محافظت کنید. شاید الان با خود بگویید چه ملاک‌هایی باید برای انتخاب کرم ضدآفتاب رعایت کنیم؟ بهترین معیار خرید عبارت‌اند از:

 • ضد آفتاب برای این نوع پوست ها، بهتر است حاوی مواد معدنی (Miniral) باشد.
 • ضدآفتاب فیزیکی نیز با پوست حساس سازگار است. این نوع ضدآفتاب با ایجاد یک‌لایه به‌صورت سپر دفاعی نور خورشید را بازتاب می‌کند.

کرم ضدآفتاب فیزیکی و مینرال به‌خاطر ترکیبات اکسید روی (Zinc oxide) و دی اکید تیتانیوم (Titanium dioxide) کمتر باعث تحریک پوست شده و از حساسیت‌های بیشتر پوستی جلوگیری می‌کند. این ترکیبات در مقایسه با ترکیبات کرم ضدآفتاب شیمیایی (homosalate، avobenzone، octisalate) آسیب کمتری به پوست وارد می‌کنند.

نکات طلایی برای استفاده بهتر از ضد آفتاب برای پوست های چرب

علاوه بر رعایت کردن نوع کرم ضدآفتاب سازگار با پوست حساس، ملاحظه نکات دیگر به‌عنوان راهنمای خرید کرم ضد آفتاب پوست حساس حائز اهمیت است که شامل موارد ذیل است:

خودداری از استفاده کرم ضدآفتاب معطر برای پوست حساس

برای برخی استفاده از فرمولاسیون ضدآفتاب حاوی مواد شیمیایی بسیار قابل‌تحمل‌تر از بو و رایحه کرم است. اغلب شما بیشتر از مواد شیمیایی به معطر بودن کرم ضدآفتاب حساسیت داشته و نمی‌توانید آن را تحمل کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب فاقد چربی برای پوست حساس

پوست حساس نیز مانند پوست چرب مستعد آکنه و جوش است. این امر برای اکثر دارندگان پوست حساس یک دلیل جهت عدم استفاده از ضد آفتاب پوست قرمز و حساس است. اما هرگز با پوست خود چنین کاری نکنید؛ زیرا لکه‌های پوستی نشانه‌هایی بر صورتتان به جا می‌گذارند، هر روز تیره‌تر شده و در معرض نور خورشید نمایان‌تر می‌شوند. کرم ضدآفتاب غیر کمودوژنیک بسیار مناسب پوست حساس خواهد بود.

استفاده از یک کرم ضدآفتاب با فرمول آبرسان

پوست‌های حساس نسبت به خشکی پوست حساس بوده و پوست به اگزما مبتلا می‌شود. از نظر متخصصین کرم ضد آفتاب برای پوست حساس به‌خاطر موادی مثل جو دوسر کلوئیدی (Avena sativa) یا سرامید (Ceramide) علاوه بر آبرسانی موجب محافظت پوست از ضررهای نور خورشید است.

ویژگی‌های یک کرم ضد آفتاب پوست حساس

درباره پوست حساس و اینکه این پوست چه ویژگی‌هایی دارد صحبت کرده‌ایم. مهم‌ترین سؤالات مصرف‌کنندگان کرم ضدآفتاب پوست حساس عبارت‌اند از:

این محصولات چه فرقی با سایر ضدآفتاب‌ها دارند؟

پوست حساس بیشتر از انواع دیگر پوست به عوامل بیرونی و محیطی واکنش نشان می‌دهد؛ بنابراین ضدآفتاب پوست حساس باید از SPF بیشتر برخوردار بوده تا ماندگاری آن بروی پوست بیشتر باشد. همچنین نباید از هیچ‌گونه مواد معطر یا الکلی به کار رود. چرا که محرک بوده و به حساسیت، قرمزی یا سوزش منجر می‌شود.

کدام مواد حساسیت‌زا هستند؟

برای خوشبو کردن ضدآفتاب از مواد خوش رایحه استفاده می‌شود. پوست‌های حساس به این مواد عکس‌العمل نشان می‌دهند. دومین ماده الکل است که برای رقیق نگه‌داشتن مواد داخل کرم به‌کاررفته و موجب تحریک پوست می‌شوند. پارابن، لانولین (Lanolin ) و مواد نگه دارنده نیز ایجاد آلرژی کرده و به پوست حساس آسیب می‌زند. کرم ضدآفتاب برای پوست حساس باید فاقد این مواد باشد.

کدام فرمولاسیون برای پوست حساس مناسب‌تر است؟

بهترین و مناسب‌ترین مواد برای پوست حساس اکسید روی و اکسید تیتانیوم است. در واقع ضدآفتاب فیزیکی و مینرال کاملاً با پوست حساس سازگار است.

معرفی چند برند ایرانی و خارجی برای پوست حساس

هر برند یا مارکی که برای ضدآفتاب مخصوص پوست حساس استفاده می‌کنید باید ترکیبات آن کاملاً با پوست شما سازگار بوده و هیچ نوع حساسیتی برایتان ایجاد نکند. بهترین برند ایرانی کرم ضد آفتاب پوست حساس یا بهترین مارک خارجی برای پوست حساس خوشبختانه در بازار موجود است و شما می‌توانید یکی از این محصولات را انتخاب کنید.

 • کرم فیزیکی ضدآفتاب sunsafe با SPF 50: با ترکیب مواد معدنی پوشش‌دهنده مناسب پوست حساس بوده، علاوه بر جلوگیری از مضرات نور خورشید مرطوب‌کننده و آبرسان است.
 • کرم ضدآفتاب پوست قرمز و حساس DERMATYPIQUE(درماتیپیک) با SPF 50: از بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست حساس محصولات این مارک بوده و بدون رنگ است. این کرم دارای بافتی سبک، از پیری پوست جلوگیری می‌کند.
 • کرم ضدآفتاب کودک مدیسون (Medisun): وقتی صحبت از پوست حساس است، کودکان از پوست حساس‌تری برخوردار هستند. محصولات این برند از بهترین برند کرم ضدآفتاب کودکان است.
 • از محصولات ایرانی پرطرف‌دار الارا، مای، سینره و بیودرما می‌توان اشاره کرد و متناسب با پوست‌های حساس است.

برند ایرانی یا خارجی معیار کاملی برای انتخاب کرم ضدآفتاب نیست. برای برخی مصرف‌کنندگان قیمت بالا معادل کیفیت مناسب است. درحالی‌که شما باید ضدآفتاب متناسب با پوست خود را انتخاب کنید.

سخن آخر

استفاده از کرم ضد آفتاب برای پوست حساس یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن دقت بیشتری داشته باشید. عموماً پوست حساس در نتیجه استعمال نامناسب مواد آرایشی مثل کرم‌ها و لوسیون ایجاد می‌شود. برای برخی نیز عوامل ژنتیکی و بیرونی تأثیرگذار است. ضد آفتاب کرم پوست حساس باید فاقد مواد نگهدارنده، الکل، پارابن یا لانولین باشد.

بهترین کرم ضدآفتاب برای پوست حساس پایه فیزیکی یا معدنی دارد؛ زیرا ترکیبات این کرم از پوست‌های حساس مراقبت کرده، شادابی را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. یک راهنمای خوب برای خرید کرم ضدآفتاب باید به شما کمک کند تا از پوست حساس خود به‌خوبی مراقبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *