سلامتی و درمانی

توصیه و مراقبت های لازم برای قبل و بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت قبل و بعد از لیزر موهای زائد

روش های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. ولی اگر به دنبال راهکاری برای حذف دائمی آنها هستید، لیزر موهای زائد می‌تواند جز بهترین و سریع ترین روش ها باشد. با لیزر موهای زائد فولیکول‌های مو توسط اشعه لیزر نابود می‌شوند، در نتیجه احتمال رویش‌موها نیز از بین می‌رود و یا به حداقل ترین حالت ممکن می‌رسد. از این روش می‌توان برای نابودی موهای مناطق وسیطی از پوست بدن استفاده کرد.

معمولا افرادی که پوست روشن با موهای تیره و ضخیم دارند، نتیجه سریع و موثری از لیزر می‌گیرند. توجه داشته باشید که بعد از لیزر ممکن است پوستتان با اندکی تورم و قرمزی در آن ناحیه همراه باشد. بنابراین توصیه می‌شود مراقبت های قبل و بعد از لیزر را جدی بگیرید، تا هم دوره نقاهت بعد از لیزر را به بهترین وجه ممکن پشت سر بگذارید و هم نتیجه مطلوبتان را بعد از لیزر به دست آورید.

توصیه های قبل از لیزر موهای زائد

قبل از انجام لیزر شما موظف هستید یک سری از نکات مهم را جهت حفظ سلامت پوستتان و همچنین برای گرفتن نتیجه مطلوب از لیزر، انجام دهید. حال در ادامه به معرفی نکات لازم و ضروری قبل از اقدام به لیزر موهای زائد میپردازیم.

توصیه های قبل از لیزر موهای زائد

اصلاح موهای زائد قبل از رفتن به لیزر

باید 24 ساعت قبل از رفتن به جلسه لیزر، موهای خود را با ژیلت اصلاح یا شیو کنید. به طوری که هیچ ساقه مویی در سطح پوستتان مشاهده نشود. زیرا درغیر این صورت علاوه بر اینکه میزان اثربخشی لیزر کاهش پیدا میکند، احتمال سوختگی پوست نیز وجود دارد.

افرادی که پوستشان به ژیلت حساسیت دارد، میتوانند جهت شیو موهای خود از ماشین های اصلاح مردانه استفاده کنند. توجه داشته باشید که لیزر برای از بین بردن موهای تیره و ضخیم کاربرد دارد. موهای کرکی و نازک علاوه بر اینکه با لیزر از بین نخواهند رفت، بلکه ممکن است باعث پرمویی در افراد نیز بشود.

آفتاب گرفتن و برنزه کردن قبل از لیزر ممنوع است

توصیه میشود 1 ماه قبل از انجام لیزر موهای زائد، از آفتاب گرفتن خودداری کنید و همچنین برای برنزه کردن پوستتان به سولاریوم نیز نروید. نواحی برنزه شده معمولا دارای التهاب هستند و بهتر است قبل از لیزر آن را حتما با پزشکتان در میان بگذارید. همچنین قبل از لیزر از اسکراب و کرم های لایه بردار نیز استفاده نکنید.

از اپیلاسیون و کندن مو از ریشه خودداری کنید

برای اینکه لیزر درمانی شما اثربخش باشد، بهتر است تا 1 ماه قبل از جلسه لیزر از روش هایی مانند وکس کردن، بند انداختن، اپیلاسیون و سایر روش هایی که باعث میشود موهای شما از ریشه دربیایند، دوری کنید. به جای این گزینه ها، استفاده از ژیلت، تیغ و ماشین های اصلاح درست تر است.

مراقبت های مهم بعد از لیزر موهای زائد

بعد از انجام لیزر ممکن است با قرمزی و تورم در آن ناحیه مواجه شوید. در اینجاست که توصیه ها و مراقبت های بعد از لیزر نجات دهنده شما از این مشکلات خواهند بود. گاهی اوقات پیش می‌آید که برخی افراد از نتیجه لیزر خود رضایت کافی را ندارند، در بیشتر موارد دلیل آن عدم آگاهی از مراقبت های بعد لیزر است. حال برای اینکه شما نیز چنین اتفاقات ناخوشایندی را تجربه نکنید، در بخش زیر توصیه ها و مراقبت های لازم بعد از لیزر را خدمتتان عرض میکنیم.

روتین مراقبتی پوست بعد از لیزر

استفاده از کرم ضد آفتاب

به هنگام بیرون رفتن از منزل برای قسمت هایی از بدن مانند دست و صورت که در معرض آفتاب قرار دارند، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. پس از لیزر موهای زائد پوست در برابر اشعه های مضر خورشید بسیار حساس و آسیب پذیر میشود. همین امر ممکن است سبب ایجاد لک های پوستی، آفتاب سوختگی و تغییر رنگ پوست آن ناحیه شود.

پس برای جلوگیری از این اتفاقات، استفاده از ضد آفتاب را جدی بگیرید. همچنین برای ایجاد حفاظت بیشتر توجه داشته باشید که ضد آفتاب مورد استفاده شما دارای SPF مناسب باشد. افراد بزرگسال بهتر است برای حفاظت از پوست خود در برابر آفتاب، ضد آفتاب های با SPF کمتر از 30 را استفاده نکنند.

اسکراب پوست صورت با کرم لایه بردار بعد از لیزر

پاکسازی پوست صورت از شر سلول های مرده با اسکراب کردن امکان پذیر است. شما میتوانید یک کرم لایه بردار مناسب با پوستتان را تهیه کنید و یک هفته بعد از لیزر مجاز به استفاده از آن هستید. لایه برداری پوست پس از لیزر هم به ریزش موهای زائد کمک میکند و هم نرمی و لطافت خاصی به پوست شما میبخشد. اما توجه داشته باشید که اگر بعد از استفاده از آن دچار خارش و سوزش شدید، مصرف آن را قطع کنید.

استفاده از کمپرس یخ

معمولا افرادی که پوست حساسی دارند، بعد از لیزر احتمال تورم و قرمزی پوست آنها بیشتر است. برای جلوگیری از درد در ناحیه لیزر شده و کاهش علائم چنین عارضه هایی، توصیه میشود از کمپرس یخ استفاده کنید. به مدت چند روز و هر روز به مدت چند ساعت، کیسه یخ را روی ناحیه ای که لیزر کرده اید، قرار دهید.

سخن پایانی

یکی از موثر ترین روش ها برای از بین بردن دائمی موهای زائد، لیزر موهای زائد است. معمولا افرادی که رنگ پوست روشن و موهای تیره و ضخیمی دارند، بهترین نتیجه ها را بعد از لیزر می‌گیرند. در این روش از دستگاهی استفاده میشود که پرتوهایش با نابود کردن فولیکول های مو، مانع از رشد موهای زائد میشود.

با توجه به نوع پوست و موها، تعداد جلسات لازم برای از بین بردن موهای زائدتان مشخص میشود. برای جلوگیری از مشکلات پوستی، شما مستلزم هستید توصیه ها و مراقبت های لازم قبل و بعد از لیزر موهای زائد را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب دست یابید. ما در این مقاله به تمامی نکات مراقبتی قبل و بعد از لیزر اشاره کردیم. با عمل به آنها خواهید توانست بهترین نتیجه را از لیزر موهای زائد بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *