زیبایی و آرایشی, سلامتی و درمانی

استفاده از کرم مرطوب کننده؛ چه عوارض و معایبی دارد؟

عوارض استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان پوست بدن و صورت

در برخی اوقات مصرف‌کنندگان از کرم مرطوب کننده و آبرسان شاکی بوده و اظهار کرده‌اند که استفاده از آنها برایشان دردسرساز بوده است. کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده به‌خودی‌خود آسیب‌زا نیستند؛ اما استفاده نادرست از آنها موجب مشکلاتی برای شما می‌شود. بااین‌وجود هر محصول آرایشی که به  بازار روانه می‌شود دارای مزیت و کاستی‌هایی است. در این قسمت از مقاله قصد آن داریم از معایب و عوارض استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان صحبت کنیم.

حساسیت و عوارض کرم مرطوب کننده

برخی از شما هنگام استفاده از کرم آبرسان یا مرطوب کننده دچار حساسیت شده و از التهاب، جوش یا تیرگی ابراز ناراحتی می‌کنید. اگر به یاد داشته باشید یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها در خصوص استفاده از آبرسان یا مرطوب کننده، اشاره به خرید آن باتوجه‌به نوع پوست بدنتان بود. اولین عوارض استفاده از کرم آبرسان زمانی ظاهر می‌شود که با ویژگی‌های پوستی شما اصلاً سازگار نباشد. معمولاً عوارض پوستی حاصل شده در هنگام مصرف آبرسان به‌خاطر عدم آگاهی از موارد استفاده، منع استفاده و عدم انتخاب صحیح است.

نکات طلایی برای مصون ماندن از مصرف نامناسب کرم آبرسان

 برای پیشگیری از عوارض استفاده از کرم آبرسان نکات زیر را رعایت کرده و مراقبت از پوست را به نحو احسن انجام دهید.

تست کرم آبرسان

بسیاری از متخصصین پوست بر این عقیده هستند قبل از خرید یک کرم آبرسان آن را به مدت یک هفته تست کرده، سپس آن را استفاده نمایید. بهترین قسمت برای تست، گردن است. هدف از این کار شناسایی کرم مخصوص پوست خودتان است. اما بسیاری از شرکت‌ها و فروشندگان به‌خاطر قیمت کرم‌های آبرسان تستر نداشته و شما نمی‌توانید آن را انجام دهید. در این مواقع بروشور کرم آبرسان یا مرطوب کننده را بررسی، از ساختار کرم مطلع شوید. این بهترین شیوه برای درامان‌ماندن از عوارض استفاده از کرم آبرسان است. از جمله نکاتی که باید به آن توجه کنید میزان مواد تحریک‌کننده مثل BHA، مواد روغنی، پارابن‌ها و مواد معطر است.

انجام اشتباهات رایج در مصرف کرم آبرسان

شناخت نوع پوست خودتان از مؤثرترین روش‌های کارآمد حفاظت از پوست در برابر عوارض استفاده از کرم آبرسان است. برای مثال کرم آبرسان مخصوص پوست چرب باید بر اساس OIL REE  باشد. سرم و ژل در این مواقع کاربرد بیشتری دارد. برای پوست خشک نیز باید مواد تشکیل‌دهنده آبرسان بر پایه اسید هیالورونیک و سرامید (ceramide) باشد. شناسایی نوع پوست در تشخیص معایب کرم مرطوب کننده نیز مؤثر است؛ بنابراین اولین کار شما شناخت نوع پوست (چرب، خشک، مختلط یا نرمال و حساس) خواهد بود.

عدم استفاده آبرسان بر پوست آلوده

از مواردی که عوارض استفاده از آبرسان خود را نشان می‌دهد زمانی است که آن را بر روی پوست کثیف می‌زنید. قبل از استعمال این نوع کرم‌ها عوامل آلودگی را پاک‌کرده تا آبرسان به‌خوبی جذب پوستتان شود. این فرایند به شما کمک می‌کند تا از بسته‌شدن منافذ پوست و عوارض آن مصون باشید. نکته جادویی که در اختیار شما قرار می‌دهیم این است که از کرم آبرسان زمانی که صورت کمی نم دارد، استفاده کنید.

کاربرد نامناسب از کرم‌های لایه بردار

برخی از شما به دلیل عدم آشنایی با پوست خود از کرم‌های لایه بردار استفاده کرده و این خود یکی از دلایل بروز عوارض استفاده از کرم آبرسان است. زمانی که پوست شما خشک است، به‌کارگیری یک‌لایه بردار کار نادرستی است. زیرا خشکی پوست را بدتر کرده و پوست شما پوسته‌پوسته می‌کند.

دانستی هایی از معایب استفاده از کرم مرطوب کننده

چنانچه گفتیم استفاده از کرم مرطوب کننده یا آبرسان به‌خودی‌خود دارای معایب یا عوارضی نیست، بلکه اشتباهات رایج شما در به‌کارگیری این لوسیون‌ها ایجاد مشکل می‌کند. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها نیازمند شگردهایی است تا از خطرات استفاده از کرم مرطوب کننده پوست مثل خشکی، حساسیت، چین‌وچروک بیشتر و عدم شادابی پوست ایمن باشید.

عوارض کرم مرطوب کننده؛ آیا استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان باعث حساسیت و التهاب پوست میشود؟

برای کاهش معایب استفاده از کرم مرطوب کننده بهتر از انجام کارهای ذیل خودداری کرده تا با این شیوه از پوست خود محافظت نمایید.

استفاده غلط از مرطوب کننده بر روی پوست خشک

برای آبرسانی بر روی پوست خشک اغلب شما از مرطوب کننده استفاده می‌کنید. درحالی‌که برای پوست خشک این شیوه نادرست است. بهتر است اول برای پوست خشک یک‌لایه بردار مخصوص به کار برید تا سلول‌های مرده را پاک‌سازی، سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

نحوه استفاده از کرم

یکی از مواردی که در کاهش معایب استفاده از کرم مرطوب کننده اثر دارد، عجله نکردن در مالیدن آن به پوست است. اگر خیلی عجله داشته و کرم را بدون ملایمت بر روی پوست خود می‌مالید با این کار به آن آسیب‌زده و به ایجاد حساسیت، چین‌وچروک می‌انجامد.

اشتباه متداول، کرم مرطوب کننده ناسازگار با پوست

اگر کرم مرطوب کننده با پوست شما ناسازگار بوده و به‌خاطرداشتن مواد شیمیایی، معطر و پارابن ابراز ناراحتی می‌کنید بهتر است یک محصول با پایه طبیعی برای خود پیدا کنید. این یکی از راهکارهای  مناسب برای ازبین‌بردن خطرات استفاده از کرم مرطوب کننده پوست است. برای مثال روغن نارگیل مناسب پوست خشک و روغن آووکادو با پوست چرب سازگار است.

اشتباه متداول دیگر، پوست چرب به مرطوب کننده نیازی ندارد

اگر شما پوست چرب دارید و از کرم مرطوب کننده استفاده نمی‌کنید با بالارفتن سن دچار دردسر خواهید شد. زیرا تولید چربی تعادل خود را ازدست‌داده و پوست به مخاطره می‌افتد. اولین واکنش تشکیل منافذ باز پوستی است. دومین واکنش کم‌شدن رطوبت خواهد بود. برای پیشگیری از معایب استفاده از کرم مرطوب کننده بهتر است، مرطوب‌کننده‌های ملایم به کار ببرید.

راهنمای خرید کرم مرطوب کننده با کیفیت و اصل

در این مقاله به اهمیت استفاده از مرطوب کننده های با کیفیت و اورجینال پی بردید، در زمان خرید انواع مرطوب کننده ها، شما باید به نکات مهمی دقت کنید تا مرطوب کننده سازگار با پوست خود را تهیه کنید. وجود یک راهنمای خرید کرم مرطوب کننده می تواند شما را در تهیه بهترین و مناسب ترین کرم یاری کند.

سخن پایانی

هر محصول آرایشی که روانه بازار شده دارای فواید و مضراتی است. کرم آبرسان یا مرطوب‌کننده نیز از این قاعده مستثنی نیست و معایبی دارند. معایب و عوارض ناشی از کرم آبرسان یا مرطوب کننده معمولاً به استفاده نامناسب و اشتباهات شما بازمی‌گردد. کرم مرطوب کننده یا کرم آبرسان فی النفسه معایب یا عوارض نداشته؛ بلکه کاربرد نابجا باعث ایجاد مشکلاتی چون حساسیت پوستی، خشکی شدید، چین‌وچروک و التهاب پوستی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *