سلامتی و درمانی

کرم های ممنوع در دوران بارداری را بشناسید

کرم های ممنوع دوران بارداری

مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی هر زنی متعلق به زمان بارداری است. در این بازه زمانی مادر باید برای محافظت از خود و کوچولوی درون شکمش، دقت لازم و کافی را به خرج دهد. مراقبت از پوست در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. خانم ها در این دوران نمیتوانند از هر کرم و محصول آرایشی استفاده کنند. بنابراین قبل از خرید باید با مواد مضر برای زنان باردار آشنا شوند.

برای مثال استفاده از ضد آفتاب برای تمامی انسان ها واجب است که در دوران بارداری اهمیت آن دو چندان برابر میشود. ضد آفتاب ها در دو نوع فیزیکی و شیمیایی وجود دارند که نوع فیزیکی برای باردارها مفید و ضد آفتاب های شیمیایی جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری است. در ادامه مقاله به بیان این نکته که زنان باردار از چه محصولاتی باید استفاده کنند و از چه محصولاتی باید دوری کنند، میپردازیم.

وجود کدام مواد در کرم ها و لوازم آرایشی دوران بارداری مضر است؟

یکی از حساس ترین دوران ها در زندگی هر خانمی مربوط به دوران بارداری است که در این دوران باید از سلامت خود و جنینش محافظت کند. همه خانم ها چه در دوران بارداری و چه سایر زمانها رسیدگی به ظاهر و پوست خود را دوست دارند. ولی باید به این نکته توجه کنند که در زمان بارداری نباید از هر محصولی استفاده کنند. اگر باردار هستید هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی دقت داشته باشید که مواد زیر در ترکیب آنها وجود نداشته باشد و در صورت وجود، جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری محسوب میشوند. برخی از این مواد مضر عبارتند از:

  • کرم های حاوی سرب، جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری
  • اثر پارابن در دوران بارداری
  • تاثیر فتالات در دوران بارداری

کرم های مضر دوران بارداری

حال در بخش زیر به توضیح کامل موارد فوق میپردازیم تا با آگاهی کامل بتوانید دوران بارداری خوب و بی دردسری را سپری کنید.

کرم های حاوی سرب، جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری

سرب نوعی فلز است که بر سلامت بسیار مضر بوده و ممکن است باعث نازایی، سقط، بیماری ها و نقایص مادرزادی و… شود. این ماده میتواند توسط گردش خون به جفت نفوذ کرده و رشد طبیعی نوزاد را مختل کند. از این فلز در ساخت بسیاری از محصولات آرایشی مانند رژ، کرم و… استفاده میشود. اگر باردار هستید به هیچ عنوان از محصولات مراقبتی و آرایشی حاوی سرب استفاده نکنید. به جای آن میتوانید از نوع گیاهی آنها که معمولا کم خطر هستند استفاده کنید.

اثر پارابن در دوران بارداری

در اکثر محصولات لوازم آرایشی و انواع کرم ها از پارابن به عنوان ماده نگه دارنده مورد استفاده قرار میگیرد. این ماده قابلیت جذب از طریق پوست را دارد و ممکن است تغییرات هورمونی با خود به همراه داشته باشد. مصرف محصولات حاوی پارابن در دوران بارداری گاهی اوقات خطرناک است و احتمال سقط جنین، کمبود وزن و یا چاقی نوزاد در بدو تولد، اختلال در رشد نوزاد و… را افزایش میدهد. برای جلوگیری از چنین خطرات احتمالی بهتر است در مصرف آنها به هنگام بارداری احتیاط کنید.

تاثیر فتالات در دوران بارداری

نحوه مراقبت از پوست در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر اینکه پوست در این دوران حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد از طرفی شما نمیتوانید از هر محصولی هم استفاده کنید. برای مثال وجود ماده شیمیایی فتالات در کرم ها، باعث میشود آنها را جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری دسته بندی کنند.

این ماده معمولا در تولید انواع ادکلن ها و اسپری ها، لاک ها و… به کار میرود. استفاده از محصولات آرایشی حاوی فتالات در بسیاری از مواقع ممکن است باعث بروز بیماری های مادرزادی نوزادان و همچنین اختلال در عملکرد غده های درون ریز زنان شود.

در دوران بارداری از هر ضد آفتابی استفاده نکنید

از آنجایی که پوست زنان باردار نازک و حساس است، برای جلوگیری از مشکلات پوستی هر خانم بارداری باید روتین مراقبت از پوست مخصوص زنان باردار را رعایت و اجرا کند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای تمامی انسان ها واجب است اما در دوران بارداری اهمیت آن چندین برابر میشود. اما توجه داشته باشید که زنان باردار نباید از هر ضد آفتابی استفاده کنند.

اهمیت ترکیبات ضد آفتاب در بارداری

این کرم ها در دو نوع شیمیایی و فیزیکی وجود دارند که استفاده از نوع شیمیایی در دوران بارداری توصیه نمیشود. ضد آفتاب های فیزیکی که کمتر جذب پوست میشوند و در برابر اشعه های مضر خورشید نقش محافظتی مناسبی دارند، بهترین انتخاب برای سلامت جنین و پوست مادر هستند.

خداحافظی با کرم های لایه بردار

برخی کرم ها وظیفه رطوبت رسانی به پوست را دارند و حاوی مواد لایه بردار نیستند. این کرم ها به کرم مرطوب کننده معروفند که در دوران بارداری استفاده از آنها نه تنها برای مادر و چنین ضرری ندارد بلکه برای جلوگیری از مشکلات پوستی مانند خشکی و… مفید است. ولی استفاده از برخی کرم ها باعث تحریک پوست و درنتیجه شروع پوسته ریزی میشود که از آنها به عنوان کرم لایه بردار یاد میشود.

این کرم ها ممکن است در ترکیبات خود حاوی مقداری رتینول باشند که برای زنان باردار مضر است. قبل از استفاده از هر محصولی به هنگام بارداری بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

سایر کرم های ممنوع در دوران بارداری

سلامت جنین و مادر در دوران بارداری یکی از موضوعات مهمی است که همیشه با خود دغدغه‌های زیادی را به همراه دارد. استفاده از برخی از محصولات مراقبتی در بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد و موجب بیماری های مادرزادی و یا در مواقع شدید مرگ او را به همراه داشته باشد. برای پیشگیری از چنین اتفاقات ناگواری بهتر است در خرید محصولات مراقبتی پوست، دقت لازم به خرج داده شود.

برای مثال کرم هایی که در ساختار آنها از مواد شیمیایی مانند هیدروکینون و رزورسینول استفاده شده و معمولا برای درمان لک های پوستی تجویز میشوند را نباید در دوران بارداری مصرف کرد. به جای خرید این گونه کرم ضد لک، بهتر است از کرم یا سرم‌های ویتامین C و ضد آفتاب های فیزیکی برای از بین بردن لک های دوران حاملگی استفاده کنید.

سخن پایانی

دوران بارداری بخشی مهم در زندگی هر خانمی است که باید برای سلامتی خود و جنینش، علاوه بر خورد و خوراک خود، در خرید و مصرف کرم ها و محصولات آرایشی و مراقبتی توجه لازم را داشته باشد. وجود موادی مانند رتینول، سرب، پارابن، فتالات و… در داخل کرم ها و سایر لوازم آرایشی و مراقبتی، آنها را جزو کرم های ممنوع در دوران بارداری میکند.

گاهی اوقات انجام خدمات زیبایی مانند تزریق بوتاکس و ژل، لایه برداری پوست و… نیز ممکن است برای سلامتی مادر و جنین خطرناک باشد. و توصیه میشود که در دوران بارداری و شیردهی از انجام آنها خودداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *