سلامتی و درمانی

عوارض کفش نامناسب برای سلامتی بدن

عوارض کفش نامناسب برای بدن انسان چه مواردی می تواند باشد؟

صحت و سلامتی یکی از فاکتور های بسیار مهم بشریت می باشد. رضایت از زندگی و افزایش کیفیت زندگی در صورتی که از سلامتی برخوردار نباشیم، به طور کلی به خطر می افتد. در این میان پای هر انسان یکی از اعضای فعال و پرتحرک بدن می باشد. این عضو مهم بدن را آسیب های فراوانی تهدید می کند. در بین آسیب های احتمالی  پوشیدن کفش نا مناسب بزرگترین نقش می تواند به حساب بیاید. گروه تحریریه ی کیم کالا در این مقاله سعی می کند، عوارض کفش نامناسب را با ادبیاتی ساده ولی مهم به شما توضیح بدهد. در این مسیر با ما همراه باشید….

عوارض کفش نامناسب برای سلامتی

کفش یکی از ابزار های مهم و حیاتی همه ی انسان ها در این دوره و زمانه می باشد. در همه ی مسیر ها کفش یار و یاور شما و صد البته همیشه در کنار شماست.همان طور که اطلاع داریم هر انسان به طور میانگین روزانه 8000 تا 10000 گام بر می دارد. این حقیقت به ما نشان می دهد، چقدر باید در انتخاب کفش مناسب پای خود تلاش و جدیت خرج دهیم. مطالعات و تجربیات متعددی نشان از آن دارد که از هر 10 نفر 9 نفر به مشکلات و عوارض کفش دچار هستند.

در تحقیقات انجام شده بزرگترین عوارض مربوط به کفش مربوط به انتخاب نامناسب می باشد. از عوارض کفش نامناسب می توان به درد در ناحیه کمر و ستون فقرات، زانو و همچنین عوارضی همچون خارپاشنه، گرمای کف پا و ….. اشاره کرد. با نگاه به عوارض و مشکلات کفش نامناسب می توان پی برد که انتخاب یک کفش مناسب می تواند سرمایه گذاری مهمی تلقی شود که این مهم بعد از مدت نه چندان طولانی به شما سود مناسبی را بر خواهد گرداند.

قطعا عوارض کفش نامناسب بسیار می تواند برای تک تک ما هزینه بردار باشد. بیماری های حاصل از این انتخاب نامناسب می تواند بسیار زمان بردار و با صرف هزینه های گذاف برطرف شوند.

کفش به چه صورت سلامتی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اگر کفش شما خیلی تنگ و یا اینکه گشاد باشد و به درستی از پای شما حمایت کافی را نداشته باشد، فعالیت های بدنی با این کفش ها  در ابتدا فشار مضاعفی بر روی پنجه، قوزک و مفاصل پا وارد می کند. تاثیرات ثانویه ی این فشار ها بعدا در عمل جراحی ها نمود خود را نشان خواهد داد. به طور کلی می توانیم عوارض کفش نامناسب در موارد زیر بیان شود:

  • احتمال ایجاد صدمات در فعالیت های ورزشی و روزمره به طور قابل چشمگیری افزایش می یابد.
  • درد های زانو، کمر و ستون فقرات به طور فزاینده ای رشد خواهند داشت.
  • شکل و شمایل حرکتی استفاده کننده تغییرات بزرگی خواهند دید.

ما عوارض کفش نامناسب را برای اینکه قابل لمس تر باشند در گروه جداگانه بررسی کرده ایم. اثرات کفش نامناسب را در دوره ی زمانی بلند مدت و کوتاه مدت بررسی شده است.

عوارض کفش نا مناسب در کوتاه مدت :

اولین تاثیر میخچه

اولین تاثیر می تواند در ایجاد میخچه در پای شما باشد. همان طور که اطلاع دارید میخچه یک ضایعه ی پینه ای شکل حاوی پوست مرده و سخت پوست می باشد. این ضایعه می تواند بر روی مفاصل، رو پا، پشت پا ایجاد شود.تحقیقات گسترده نشان می دهد یکی از عوارض فشار زیاد بر پا، تشکیل میخچه در پا می باشد. شاید احتمال بدهید که اگر کفش شما در حدی گشاد باشد، می توانید از ایجاد میخچه در بدن جلوگیری کنید ولی بایستی مد نظر شما باشد در حالت گشادی نیز مناطقی از پا درگیر بوده و قطعا عوارض مد نظر پدیدار خواهد شد.

عارضه میخچه برای زنان بیشتر از مردان به وجود می آید. این عوارض به دلیلی نامناسب بودن کفش زنانه از جمله تنگ و نوک تیز بودن، بسیار شایع می باشد.

دومین تاثیر مشکلات مربوط به ناخن پا

از دیگر عوارض کفش نامناسب می توانیم به مشکلات ناخن ها و قارچ اشاره کنیم. پوشیدن کفش های تنگ می تواند در گذر زمان با فشار که دارد، قسمتی از ناخن وارد پوست اطراف ناخن شده و ایجاد عفونت نماید. در عمل ورود ناخن به پوست اطراف را گوشه کردن ناخن می نامند. اگر تجربه گوشه کردن ناخن داشته باشید قطعا اذعان خواهید کرد که تجربه ی بسیار ناخوشایندی را تجربه می کنید. این عارضه حتما به قرمزی پوست و عفونت منجر خواهد شد. این عارضه با توجه به اینکه شکل نامناسبی به پا می دهد معولا تجربه گر وادار به پنهان کاری خواهد شد. این پنهان کاری می تواند در گسترش این بیماری بسیار مهم باشد.

از سویی دیگر با توجه به نبود تهویه مناسب کفش و همچنین متریال هاب غیر استاندارد در تولید کفش سبب ایجاد انواع قارچ در کفش ها و به طبع در پای شما می شود. رشد و نمو قارچ ها در سیر زمانی می تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی مختلفی در بدن شود. پس شما بایستی در انتخاب کفش مناسب نسبت به موضوع فعالیت حساس باشید.

عوارض کفش نامناسب در بلند مدت :

صاف شدن پا

صاف شدن کف پا یکی دیگر از عوارض کفش نامناسب می باشد. انتخاب کفش نا مناسب می تواند در گذر زمان زاویه کف پای شما نسبت به سطح صاف را تغییر دهد و قوس کف پای شما با زمین از زاویه استاندارد خود خارح شده و مشکلاتی در پی داشته باشد. قوس کف پا ، فشار های ناشی از زمین را خنثی کرده و از ایجاد درد در ناحیه کمر، گردن و مناطق دیگر بدن جلوگیری می کند. در گذر رمان با فشار وارده به سطح صاف پا مشکلات مختلفی در بدن ایجاد می شود.

کمر درد

زمانی که ما کفش تنگ و یا گشادی را برای خود انتخاب می کنیم، پا نمی تواند فشار های وارد را به درستی در سایر اعضای بدن تقسیم بندی کند. این امر موجب ایجاد درد در بدن ما می شود. درد کمر یکی از درد های طاقت فرسا برای بشر می باشد. این درد طوری حاد می باشد که قطعا سایر شئونات زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

درد مفاصل

یکی دیگر از عوارض کفش نامناسب برای بدن درد در ناحیه زانو و ایجاد ارتروز در بدن می باشد. این عوارض در صورتی نیز می توانند غیرقابل برگشت باشند.

کیفیت زندگی

در انتهای مقاله می توانیم به این نتیجه ی مهم برسیم که عوارض کفش نامناسب برای بدن شما می تواند دائمی و بسیار دردآور باشد. این درد های به مرور زمان می توانند کیفیت زندگی شما را کاهش دهند. عوارض کفش نامناسب برای مرد ها و زن ها کاملا تجربه شده است ولی در این میان بنا به شرایطی بانوان شرایط و وضعیت بدی را تجربه می کنند.

کفش ورزشی تن تاک

تن تاک یک برند کاملا ایرانی تولید کننده کفش های راحتی و ورزشی زنانه و مردانه است که محصولات با کیفیت با قیمت مناسب را روانه بازار کرده است، کفش تن تاک از تنوع بسیار بالایی برخوردار است، تا به امروز بیش از 150 مدل کفش تن تاک در رنگ بندی و سایز های مختلف تولید شده است، کفش تن تاک با آخرین تکنولوژی روز دنیا تولید میشود و مناسب استفاده در هنگام پیاده روی ، ورزش کردن و حتی استفاده روز مره هست، برای مشاهده و خرید کفش تن تاک می توانید از سایت کیم کالا دیدن کنید. کفش تن تاک مدل آرشام یکی از جدیدترین مدل های کفش مردانه تن تاک هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *