زیبایی و آرایشی

معرفی انواع روش های لایه برداری و اسکراب پوست و عوارض آن

لایه برداری و اسکراب پوست چند روش دارد؟

روش های لایه برداری پوست متنوع هستند اما بهتر است در مورد معایب و مزایای هر کدام به دقت تحقیق کنید. این کار فرآیندی است که در آن سلول‌های مرده پوست از سطح آن جدا می‌شوند که می‌توان آن را به روش‌های شیمیایی یا با اسکراب خانگی انجام داد. در صورتی که روش مناسب را انتخاب کنید، مشکل خاصی برای پوست به وجود نخواهد آمد اما شاید انتخاب یک روش نادرست و به کار بردن مواد شیمیایی مشکلات جبران ناپذیری را برایتان به وجود آورد. برای انواع پوست روش‌های مختلفی برای لایه برداری ارائه شده است و شما در انتخاب روش مورد نظر باید دقت کنید که پس از استفاده مشکلی برای پوست‌تان به وجود نیاید. ما در این مقاله انواع روش های لایه برداری و اسکراب پوست پوست صورت و بدن را بصورت کامل بررسی کردیم.

روش های لایه برداری پوست چه مزایایی برایتان به دنبال دارد؟

استفاده از روش های لایه برداری پوست به صورت صحیح می‌تواند مزایای مهمی را ارائه دهد که از آن جمله می‌توان به درخشندگی و ایجاد شادابی در پوست اشاره کرد. با کنار زدن سلول‌های مرده پوست، سلول‌های سالم شرایط بهتری را در اختیار خواهند داشت تا به حالت مرطوب و شفاف خود دست پیدا کنند.

در صورتی که از کرم‌های مراقبتی روی پوست استفاده می‌کنید، به کار بردن روش های لایه برداری پوست امری ضروری است تا کرم‌ها در حالت بهتری جذب پوست شوند و آن را سالم نگه دارند. بهتر است استفاده از روش‌های مختلف لایه برداری را به صورت منظم در نظر داشته باشید و پس از این کار مطمئنا به مزایایی مانند زیبایی، درخشش و جوانی پوست دست پیدا خواهید کرد.

لایه برداری فیزیکی پوست

لایه برداری فیزیکی پوست یا به بیان دیگر اسکراب خانگی یکی از روش‌هایی است که سابقه طولانی مدتی در منازل دارد و حتما شما هم روش استفاده از آن را از نزدیک دیده‌اید یا در مورد آن اطلاعاتی دارید. ساخت یک اسکراب از ابتدا یا خرید و استفاده از آن شاید راحت‌ترین روش باشد و این روش به دلیل استفاده از یک لایه فیزیکی با نام لایه برداری فیزیکی پوست شناخته شده است.

انواع روش های لایه برداری پوست، لایه برداری فیزیکی پوست

اسکراب‌های مختلفی وجود دارند که برای انواع پوست‌ها تولید شده‌اند و بعضی از آن‌ها برای پوست‌های حساس و خشک عرضه شده است. با این شرایط، در زمان خرید این محصولات باید به محل استفاده آن دقت زیادی داشته باشید تا به بهترین بازدهی دست پیدا کنید. در کنار اسکراب پوست، روش‌های دیگری را نیز می‌توان در این دسته قرار داد که از مهم‌ترین آن‌ها همان سنگ پا است. روش‌های دیگر شامل موارد زیر است که سال‌های طولانی است در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • اسکراب‌های پاک کننده
 • لیف و سفید آب
 • دستکش لایه بردار
 • سنگ پا

شاید استفاده از بعضی از این روش های لایه برداری پوست عوارضی را به همراه داشته باشد که بیشتر آن‌ها شامل روش‌های قدیمی هستند. استفاده از یک لیف و سفید آب مطمئنا می‌تواند لایه برداری پوست را انجام دهد اما در بسیاری از موارد این کار برای پوست‌های حساس توصیه نمی‌شود و ممکن است حساسیت‌های پوستی را به همراه داشته باشد. لایه برداری با اسفنج نیز جزو روش های لایه برداری فیزیکی محسوب می‌شود که می‌تواند برای بعضی از انواع پوست‌ها موثر باشد. با این حال، برای رسیدن به بهترین بازدهی و دوری از عوارض بهتر است از محصولات اسکراب استفاده کنید که عوارض بسیار کمتری برای پوست دارند.

لایه برداری شیمیایی پوست

به دلیل تاثیر بالای روش شیمیایی در لایه برداری پوست، شاید افراد مختلفی علاقه به استفاده از آن داشته باشند. در حالت کلی، روش فیزیکی تاثیر کمتری در حذف سلول‌های مرده پوست دارد و در روش شیمیایی شما نتیجه بهتری را مشاهده خواهید کرد. در این مورد، از مواد شیمیایی مانند اسید هیدروکسی یا رتینول برای افزایش اثربخشی استفاده می‌شود و نکته بسیار مهمی است تا شما از محصولات به صورت منظم، اصولی و با اطلاعات کامل استفاده کنید.

استفاده از روش های لایه برداری پوست که با نام روش شیمیایی شناخته می‌شوند، ممکن است خطراتی را برای پوست‌های حساس به همراه داشته باشد. البته، در روش فیزیکی نیز اگر با احتیاط عمل نشود، خطر آسیب رسیدن به پوست وجود دارد. در بهترین حالت، شما نیاز دارید تا با یک پزشک متخصص مشورت کنید که شرایط پوست شما را به دقت بررسی کرده و بهترین راه حل را پیش رویتان قرار خواهد داد.

لایه برداری شیمیایی پوست بدن و صورت، یکی از راه های سریع و تاثیر گذار در لایه بردار پوست است.

اگر روش‌های لایه برداری شیمیایی را در نظر بگیریم، می‌توان انواع آن را در چند دسته زیر تقسیم بندی کرد.

 • استفاده از آلفا هیدروکسی اسیدها
 • استفاده از بتا هیدروکسی اسیدها
 • استفاده از رتینوئیدها

روش های اسکراب پوست

روش های اسکراب پوست بسیار متنوع هستند و شما می‌توانید حتی در منزل‌تان نیز یک اسکراب پوستی تهیه کرده و از آن استفاده کنید. برای این کار، بهتر است اطلاع کاملی در مورد ترکیب استفاده شده به دست آورید چرا که ممکن است استفاده از یک ماده خاص منجر به عوارض روی پوست شود. اسکراب روغن نارگیل، قهوه، کیوی و حتی چای سبز چند روش محبوب هستند که تهیه صحیح آن می‌تواند تا حدود زیادی به آرامش پوست شما کمک کند.

مزایای بهترین روش لایه برداری پوست

با لایه برداری صحیح، عوارض بسیار کمی مشاهده خواهید کرد و پس از این کار می‌توانید از افتادگی پوست و ایجاد خطوط روی آن جلوگیری کنید. در حالت کلی، مزایای زیر را می‌توان پس از استفاده از روش های لایه برداری پوست انتظار داشت.

 • گردش بهتر خون در پوست
 • حذف سلول‌های مرده پوست
 • روشن شدن پوست و درخشندگی آن
 • امکان استفاده بهتر از کرم‌ها و مرطوب کننده‌های پوستی

بهترین روش لایه برداری پوست کدام است؟

بهترین روش لایه برداری پوست روشی است که با مشورت با یک متخصص و پزشک انتخاب شود. شاید شما پوستی حساس داشته باشید و در زمان استفاده از روش های لایه برداری پوست به آن توجهی نداشته باشید. در این حالت است که اگر یک محصول شیمیایی را به کار برید، ممکن است این حساسیت بیشتر شده و پاسخ شدیدی از ناحیه پوست‌تان دریافت کنید.

استفاده از روش‌های لایه برداری فیزیکی و شیمیایی به صورت اصولی عوارض زیادی ندارد و در این مورد تنها دقت کردن و منظم بودن شرط اصلی است. البته، در صورتی که یک آسیب جدی به یک ناحیه از پوست وارد شده باشد، لایه برداری با روش لیزر نیز از روش‌های موثر است که می‌تواند در درمان ضایعات پوستی و جوان سازی پوست راهکار مناسبی به شمار رود.

شما در این مقاله با انواع روش های لایه برداری و اسکراب پوست آشنا شدید، حال اگر قصد خرید کرم لایه بردار را دارید، پیشنهاد می کنیم راهنمای خرید کرم لایه بردار رو هم ببینید، در این مقاله ما سیر تا پیاز کرم های لایه بردار را بررسی کردیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *