سلامتی و درمانی

فواید و خواص شیر الاغ برای سلامتی بدن کودکان و نوزادان

فواید و خواص نوشیدن شیر الاغ برای نوزادان و کودکان

همانطور که می‌دانید شیر یک ماده‌ی بسیار مفید است که نقش بسیار زیادی در سلامتی بدن کودکان و افراد بزرگسال دارد. افراد از شیر برای صبحانه، هنگام خواب و در طول روز نیز استفاده می‌کنند. بیشتر افراد تنها برای فوایدی که شیر دارد، آن را در برنامه غذایی خود قرار می‌دهند بسیاری از افراد نیز به طمع آن علاقه‌مند هستند. شیرهای مختلفی وجود دارند: مانند شیر گاو، شیر گوسفند، شیر بز و شیر سویا.

تمامی این شیرها برای سلامتی مفید هستند و جالب است بدانید که طمع این شیرها با یکدیگر تفاوت دارد. یکی از شیرهایی که فواید بسیار زیادی دارد اما کمی ناشناخته است، شیر الاغ است. در این مطلب می‌خواهیم راجع به فواید و خواص شیر الاغ برای سلامتی بدن کودکان و نوزادان صحبت کنیم. تا انت‌ها با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در اختیارتان بگذاریم.

شیر الاغ چیست؟

قبل از هرچیز بهتر است بدانید که شیر الاغ چیست و چرا مصرف آن برای کودکان و نوزادان مفید می‌باشد؟ شیر الاغ از الاغ‌های اهلی و خانگی گرفته می‌شود که ملکه‌های قدیمی به خصوص در مصر، از این شیر برای افزایش زیبایی و سلامت نوزادان خود استفاده می‌کردند. در گذشته با شیر الاغ نوزادان را حمام می‌کردند و اعتقاد آن‌ها این بود که این شیر می‌تواند پوست نوزاد را قوی کند و آن را بهبود بخشد.

آیا شیر الاغ برای نوزادان مفید است؟

کودکان و به خصوص کودکان بدن ضعیف‌تری نسبت به افراد بزرگسال دارند و در نتیجه باید از خوراک‌هایی تغذیه کنند که کاملا سالم باشد و بتواند در سیستم رشد آن‌ها تاثیر خوب بگذارد. همانطور که می‌دانید نوزادان از بدو تولد تا حدود ۱ سالگی نیاز به شیر دارند که منبع آن شیر مادر می‌باشد. اما سوال این جا است که آیا شیر الاع نیز برای سلامتی نوزادان مفید است و آیا شیر الاغ می‌تواند جایگزین شیر مادر شود؟

آیا با فواید و خواص شیر الاغ برای سلامتی بدن کودکان و نوزادان آشنا هستید؟

شیر الاغ دارای پروبیوتیک می‌باشد که این ماده برای بدن کودکان و نوزادان ضروری است و به عنوان یک درمانگر عمل می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این ماده می‌تواند جایگزین خوبی برای شیر مادر باشد و خانم‌هایی که پس از زایمان به هر دلیلی نمی‌توانند به نوزاد خود شیر دهند، می‌توانند از شیر الاغ استفاده کنند؛ زیرا ph شیر الاغ با ph بدن انسان همخوانی دارد. در واقع ph شیر مادر بین ۷ تا ۵/۷ است ph شیر الاغ بین ۷ تا ۲/۷ است. نوزادانی که دارای مشکلات تنفسی مانند آسم هستند، باید از شیر الاغ استفاده کنند؛ زیرا شیر الاغ در درمان مشکلات تنفسی نوزادان و کودکان بسیار تاثیر گذار است.

مزایای شیر الاغ برای نوزادان

در قسمت بالا اشاره کردیم که دلیل ضرورت استفاده از شیر الاغ برای نوزادان چیست و در این قسمت می‌خواهیم به مزایای این شیر اشاره کنیم. البته بهتر است که در دادن شیر الاغ به نوزاد خود دقت داشته باشید و با یک پزشک مشورت کنید. اگر پزشک کودک شما اجازه‌ی دادن شیر به نوزاد و کودک شما را داد، آن را وارد برنامه غذایی کودک کنید تا بتوانید از خواص شیر لاغ برای کودکان بهره‌مند شوید. اما مزایای این شیر چیست؟

افزایش ایمنی بدن نوزاد

کودکان بدن ضعیفی دارند و ممکن است در اثر عوامل مختلف ایمنی بدن آن‌ها کاهش یابد و یا این که در خطر بیافتند. به طور کلی تمامی شیرها برای افزایش ایمنی بدن مفید هستند و شیر الاغ نیز در حد کنترل شده‌ای می‌تواند ایمنی بدن آن‌ها را افزایش دهد. این شیر با افزایش ایمنی بدن می‌تواند در درمان و یا کنترل بیماری‌هایی مانند آسم، پسوریازیس و اگزما کودکان تاثیرگذار باشد.

تامین کلسیم بدن کودک

بدن نوزادان و کودکان نیاز به کلسیم دارد تا بتواند استحکام استخوان‌ها را افزایش دهد و باعث رشد آن‌ها شود. شیر الاغ منبعی سرشار از کلسیم است که مصرف آن می‌تواند کمبود کلسیم در نوزادان و کودکان را به طور کامل از بین ببرد و این مورد از مهم‌ترین  فواید شیر لاغ برای کودکان است.

کاهش ضعف سیستم ایمنی کودک

بسیاری از کودکان دچار ضعف سیستم ایمنی می‌شوند که این مشکل می‌توانئ ژنتیکی باشد و یا در اثر تغذیه نادرست صورت گیرد. اگر کودک شما ضعف سیستم ایمنی داشته باشد در آینده ممکن است درگیر بیماری‌های مزمن شود؛ پس بهتر است این مشکل را از زمان کودکی برطرف کنید که بهترین راه آن استفاده از شیر الاغ می‌باشد.

تامین امگا ۳ بدن کودک

بسیاری از پزشکان برای نوزادان داروهایی که دارای امگا۳ هستند تجویز می‌کنند؛ زیرا امگا۳ تاثیر بسیار زیادی در رشد مغز و افزایش هوش دارد و می‌تواند التهابات پوستی بدن کودک و نوزاد را به طور کامل از بین ببرد.

مرطوب کننده بدن کودک

پوست کودکان بسیار حساس است و می‌تواند به راحتی خشک و پوسته پوسته شود. همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، در گذشته پوست بدن نوزادان را با شیر الاغ می‌شستند. پوست کودکان بسیار حساس است و می‌تواند به راحتی خشک و پوسته پوسته شود. برای درمان این گونه بیماری‌های پوستی کودکان و نوزادان، می‌توان از شیر الاغ استفاده کرد که یک نوع مرطوب کننده طبیعی می‌باشد.

جایگزین شیر مادر

مادرانی هستند که پش از زایمان نمی‌توانند به نوزاد خود شیر دهند و شیر گاو را جایگزین شیر خود می‌کنند. بهتر است بدانید که شیر گاو برای نوزادان به شدت مضر است؛ زیرا این شیر دارای پروتئین‌هایی است که برای نوزادان به شدت تهدید کننده است. اما شیر الاغ تفاوت خاصی با شیر مادر ندارد و می‌توان به راحتی آن را جایگزین شیر مادر کرد.

نکته مهم: شیر الاغ برای سلامتی نوزاد و کودک بسیار مفید است اما شما نباید هر نوع شیر الاغی را به نوزاد خود دهید. بعضی از این شیرها با مواد شیمیایی ترکیب می‌شوند که می‌توانند به شدت برای نوزاد مضر باشند. شیر الاغ برای نوزاد باید کاملا سالم و طبیعی باشد و دقت زیادی در بهداشت آن شود و این شیر از الاغ سالم گرفته شود.

کلام آخر در رابطه با فواید شیر الاغ برای سلامتی بدن کودکان

در این مطلب راجع به خواص درمانی شیر الاغ برای کودکان صحبت کردیم و به شما گفتیم که این شیر چه فوایدی برای بدن نوزاد و کودک شما دارد. مصرف این شیر برای کودکان و بزرگسالان بسیار ضروری است و می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را تنها با مصرف این شیر از بین برد. اگر میخواهید با فواید شیر الاغ برای بدن انسان ها آشنا شوید مقاله مربوطه ای در این زمینه در سایت کیم کالا منتشر شده است که می توانید از اینجا مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *